Świetlica przy ZPO nr 1

rok szk. 2018/2019

godziny opieki nad dziećmi: 7.00-10.00  11.30-16.30
do świetlicy uczęszczają głównie uczniowie klas młodszych I-III oraz w miarę potrzeb uczniowie klas starszych.

Wychowawcy świetlicy:
Małgorzata Gałkowska
Iwona Ptaszek
Agnieszka Dąbrowska

Anna Gaj
Maria Misiak
PLAN PRACY ŚWIETLICY 2018/2019
    Świetlica to miejsce, gdzie nasi wychowankowie mogą oczekiwać na rozpoczęcie zajęć i odpocząć po zakończeniu zajęć edukacyjnych, czekając na rodziców. Podstawowym jej zadaniem jest zapewnienie dzieciom fachowej opieki. Uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania, wyrównywać i poszerzać swoją wiedzę stosownie do swoich możliwość i potrzeb. Tu uczniowie odrabiają lekcje, grają w różne gry i zabawy, oglądają bajki na video, grają na komputerach oraz uczestniczą w różnych zajęciach tematycznych oraz zajęciach sportowych na sali gimnastycznej. Gdy dopisuje pogoda, zajęcia sportowe odbywają się na dworze. Nikt nie narzeka na nudę, każdy znajdzie coś dla siebie. Pomocą służą wychowawcy świetlicy, którzy dbają o to, by uczniowie czuli się dobrze i bezpiecznie.
    Celem naszym jest, aby nasi wychowankowie:
- utrwalali kulturę życia codziennego
- nawiązywali prawidłowe relacje z innymi
- byli bezpieczni
- pomagamy uczniom przy odrabianiu lekcji
- doskonalić technikę czytania i liczenia podczas gier i zabaw
- kształtować zainteresowania wychowanków w różnych dziecinach wiedzy: plastyczne, sportowe, teatralne, gry i zabawy planszowe i konstrukcyjne
- prowadzić zajęcia sportowe, ruchowe w formie zabaw i spacerów
- kształtować zdolności poznawcze, pamięć, logiczne myślenie
- wyrabiać u dzieci poczucie godności, uczciwości, życzliwości i szacunku

 

Konkurs plastyczny "Barwy jesieni".
Twórczość plastyczna jest jedną z ważniejszych form działalności dziecka .Pozwala mu bowiem uzewnętrzniać swoje marzenia i pragnienia, rozwijać twórczą inicjatywę. Wyrabia u dzieci poczucie ładu, porządku i estetyki. Pobudza rozwój umysłowy i emocjonalny, stwarza możliwość wielorakich doświadczeń. Jest ona także niezmiernie bogatym źródłem satysfakcji.
Poprzez organizowanie różnorodnych form aktywności plastycznej dzieci pozbywają się zahamowań i poczucia niepewności. Uczą się wiary we własne siły i możliwości twórcze.
W dniu 16.10.2018 roku podsumowano „świetlicowy” konkurs plastyczny, pt.” Barwy jesieni”. Wpłynęło 68 prac uczniów, z których komisja w składzie: Agnieszki Dąbrowskiej, Małgorzaty Gałkowskiej i Iwony Ptaszek, wyłoniła 12 zwycięzców.
Nagrody otrzymały:
Julia Rak kl.I b
Oliwia Kozyra kl. II a
Emilia Bożek kl.IV b

Wyróżnienia otrzymały:
Anita Krotkiewicz kl. I a
Julia Bartosiak kl. I a
Martyna Łukasiewicz kl. IIa
Wiktoria Dębniak kl. II a
Błażej Sokal kl. II a
Zuzanna Ożóg kl. II a
Małgorzata Ożóg kl. II a
Weronika Mazurek kl. II a
Alicja Garbacz kl. II a
Wszystkie prace plastyczne zostały wykonane przez uczniów nad którymi opiekę sprawowały wychowawczynie świetlicy. Wręczone nagrody za konkurs zostały zakupione z pozyskanych funduszy zebranych podczas Kiermaszy Świątecznych organizowanych przez świetlicę szkolną oraz darczyńców współpracujących ze świetlicą szkolną ZPO nr 1 w Kraśniku.
Gratulujemy zwycięzcom!!!
A.D.

 

Konkursy plastyczne - PAŹDZIERNIK 2018
W październiku 2018 roku uczniowie świetlicy szkolnej wzięli udział w trzech konkursach plastycznych.
1. „Kalendarz 2019”-ogólnopolski konkurs plastyczny organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie.
2. „Październik- Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych”- „Kolorowa jesień”- konkurs zorganizowany przez bibliotekę szkolną.
3. „100 – lecie Odzyskania Niepodległości Polski w oczach dziecka”- ogólnopolski konkurs plastyczny zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 46 w Bytomiu.

Przedstawiamy niektóre prace plastyczne, które biorą udział w w/w konkursach. Zostały one wykonane przez uczniów świetlicy pod czujnym „okiem” wychowawców świetlicy.
 

"Kreatywnie"
Prace plastyczne, twórcze i manualne zabawy najbardziej wzbogacają osobowość dziecka. Rozwój wyobraźni, zdolności manualnych, możliwość wyładowania emocji, a to wszystko dzięki sztuce. Warto pamiętać, że plastyka to nie tylko kartka papieru w formacie A4 i kredki, ale to tysiące możliwości tworzenia ze wszystkiego co znajdziemy wokół
.
W dniu 09.10.2018 roku odbyły się kolejne zajęcia "Kreatywnie". Tym razem uczniowie z klasy II a oraz II b pod kierunkiem Pani Agnieszki Dąbrowskiej poznali przepis na masę porcelanową, z której tworzyli jesienne liście i nie tylko...

Masa porcelanowa jest dużo delikatniejsze od masy solnej i pozwala tworzyć bardzo szczegółowe i filigranowe dekoracje. Dodatkowo połączenie masy z brokatem zachwyca dzieci i umożliwia stworzenie w szybki sposób efektownych dekoracji. Gotowe prace z masy porcelanowej suszymy na kartce około 12 godzin i nasze dekoracje są gotowe. Gdy spojrzymy na nasze prace pod światło lub przy lampce zobaczymy jak pięknie przenika przez nie światło. Możliwość odbijania w masie pieczątek, czy odciskania gałązek sprawia, że efekt końcowy oczaruje nie tylko dzieci.

Nie ma nic piękniejszego, jak szczęśliwe dzieci...

A.D.

 

„Pszczoła to skarb”
W dniu 05.10.2018r w CKiP w Kraśniku rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Pszczoła to skarb”. Konkurs objęty jest honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty Teresy Misiuk. Uczniowie naszej szkoły (ZPO nr 1 w Kraśniku) zdobyli nagrody w postaci dyplomów i książek, które zostały wręczone przez Burmistrza Miasta Kraśnik Mirosława Włodarczyka, Wicestarostę Powiatu Kraśnickiego Mariusza Sochę oraz Stanisława Różyńskiego, prezesa zarządu Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie. Podczas uroczystości wręczania nagród dzieci miały okazję skorzystać z kawiarenki i poczęstunku przygotowanego przez organizatorów. Wszyscy laureaci konkursu obejrzeli również bajkę „Pszczółka Maja. Miodowe igrzyska”.
Nagrody zdobyły:
Alicja Garbacz z kl. II b
Lena Lewandowska z kl. II b
Dziewczynki wykonały prace plastyczne pod kierunkiem pani Agnieszki Dąbrowskiej .
Nagrodzeni również zostali uczniowie z klasy VI b
Milena Lewandowska
Wojciech Szwedo, których „przewodnikiem plastycznym” była pani Beata Kwaśniak.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!

 

„KUCHCIKOWO”- smacznie i zdrowo
25.09.2018 roku uczniowie klas IIa i II b uczestniczyli w WARSZTATACH KULINARNYCH zorganizowanych przez Panią Agnieszkę Dąbrowską.
W ramach zajęć przygotowali pyszne koktajle owocowe. Celem warsztatów było przybliżenie uczniom zagadnienia zdrowego odżywiania oraz poznanie smaku i wyglądu różnych owoców. Były to smaczne napoje przyrządzone z różnych owoców cytrusowych takich jak pomarańcza, ananas, winogron, brzoskwinie i wiele innych. Owoce te wyróżniają się ciekawym smakiem i właściwościami i zawierają cenne witaminy.
Każdy uczeń mógł poprzez różne zmysły poznać smak, wygląd oraz zapach owoców. Wspólna praca zaowocowała dużą porcją zdrowego, naturalnego deseru w postaci kolorowego koktajlu. Robienie koktajli jest dobrym sposobem na urozmaicenie diety dziecka poprzez miksowanie różnych owoców.
Zajęcia te pozwoliły uczniom na wykazanie się umiejętnością współpracy w grupie, zaangażowania w działanie oraz doświadczenia nowych działań. Uczniowie z niecierpliwością czekali na efekt końcowy swojej pracy i na chwilę rozkoszy wypijając porcję witamin. Efekty pracy podziwiali wychowawcy świetlicy, którzy zostali poczęstowani niezwykłymi przysmakami. Wspólnie z uczniami dziękujemy Pani Magdalenie Pyzik, która pomogła nam w przygotowaniach do Warsztatów.
A.D.

 

„Kreatywnie”
Zajęcia plastyczne uchodzące często jedynie za zwykłą zabawę mogą, realizować wiele zadań i celów ważnych dla rozwijającego się młodego człowieka…
W dniu 19.09.2018roku w świetlicy szkolnej po raz kolejny odbyły się zajęcia z cyklu „Kreatywnie”.
Celem zajęć było:
• zachęcanie uczniów do podejmowania inicjatywy,
• rozwijanie samodzielności oraz wytrwałości w działaniu,
• pobudzanie i rozwijanie ekspresyjnego wyrażania myśli poprzez wybrane formy plastyczne,
• wzmacnianie wiary we własne możliwości i podnoszenie samooceny uczniów,
• rozwijanie zdolności manipulacyjnych,
• integracja grupy.
Uczniowie pod kierunkiem Pani Agnieszki Dąbrowskiej rozwijali swoją osobowość twórczą wykonując prace plastyczno- techniczne o tematyce jesiennej- liście z papieru, pszczoły na drewnianym pniu, jabłka z plastikowych butelek. Wszystkie skończone przez uczniów prace stały się nieodzownym elementem wystroju świetlicy oraz ozdobiły tablicę ekspozycyjną „Z życia świetlicy”.
A.D.

 

Konkursy plastyczne-WRZESIEŃ 2018
We wrześniu 2018 roku uczniowie świetlicy szkolnej wzięli udział w pięciu konkursach plastycznych.
1. „Pokoloruj swój świat”- organizowany przez Samorząd Województwa Lubelskigo.
2. „Niepodległa to My”- zorganizowany przez bibliotekę szkolną.
3. „Pszczoła to skarb”- organizator: CKiP Kraśnik we współpracy z Organizatorami XXXVII Wojewódzkich Spotkań Pszczelarskich.
4. „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa- pomagamy i chronimy”- organizatorem jest Komenda Powiatowa Policji w Kraśniku.
5. Cztery pory roku- „Barwy jesieni”- zorganizowanym przez świetlicę szkolną, przez Panią Agnieszkę Dąbrowską.

Przedstawiamy niektóre prace plastyczne, które biorą udział w w/w konkursach. Zostały one wykonane przez uczniów świetlicy pod czujnym „okiem” wychowawców świetlicy.
  
 

STRONA GŁÓWNA

ARCHIWUM

2013/2014 2014/2015 2015/20162016/20172017/2018