Świetlica przy ZPO nr 1

rok szk. 2017/2018

godziny opieki nad dziećmi: 7.00-10.00  11.30-16.30
do świetlicy uczęszczają głównie uczniowie klas młodszych I-III oraz w miarę potrzeb uczniowie klas starszych.

Wychowawcy świetlicy:
Małgorzata Gałkowska
Iwona Ptaszek
Agnieszka Dąbrowska

Anna Gaj
Maria Misiak
    Świetlica to miejsce, gdzie nasi wychowankowie mogą oczekiwać na rozpoczęcie zajęć i odpocząć po zakończeniu zajęć edukacyjnych, czekając na rodziców. Podstawowym jej zadaniem jest zapewnienie dzieciom fachowej opieki. Uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania, wyrównywać i poszerzać swoją wiedzę stosownie do swoich możliwość i potrzeb. Tu uczniowie odrabiają lekcje, grają w różne gry i zabawy, oglądają bajki na video, grają na komputerach oraz uczestniczą w różnych zajęciach tematycznych oraz zajęciach sportowych na sali gimnastycznej. Gdy dopisuje pogoda, zajęcia sportowe odbywają się na dworze. Nikt nie narzeka na nudę, każdy znajdzie coś dla siebie. Pomocą służą wychowawcy świetlicy, którzy dbają o to, by uczniowie czuli się dobrze i bezpiecznie.
    Celem naszym jest, aby nasi wychowankowie:
- utrwalali kulturę życia codziennego
- nawiązywali prawidłowe relacje z innymi
- byli bezpieczni
- pomagamy uczniom przy odrabianiu lekcji
- doskonalić technikę czytania i liczenia podczas gier i zabaw
- kształtować zainteresowania wychowanków w różnych dziecinach wiedzy: plastyczne, sportowe, teatralne, gry i zabawy planszowe i konstrukcyjne
- prowadzić zajęcia sportowe, ruchowe w formie zabaw i spacerów
- kształtować zdolności poznawcze, pamięć, logiczne myślenie
- wyrabiać u dzieci poczucie godności, uczciwości, życzliwości i szacunku

 

KREATYWNIE
W dniu 05.12.2017r. odbyły się kolejne zajęcia z serii Kreatywnie. Uczniowie zostali wprowadzeni w klimat zbliżających się Świąt. Pod przewodnictwem wychowawców świetlicy dzieci Tworzyły bombki z muliny. Celem zajęć było rozwijanie zaciekawienia, zaangażowania i motywacji do procesu tworzenia, poznanie technik twórczego myślenia, ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowej oraz kształcenie umiejętności współdziałania w grupie. Zajęcia okazały się kolejnym sukcesem a uczniom, którzy brali w nich udział, sprawiły wiele radości i dostarczyły pozytywnych emocji.
A.D.

KREATYWNIE
Stroiki świąteczne na stół wykonane samodzielnie to świetna zabawa dla wszystkich dzieci. Powinny one sprawić, że w święta czarodziejski nastrój zapanuje w każdym kącie ich domów…
W dniu 11-15 grudnia 2017r. uczniowie świetlicy wykonywali stroiki bożonarodzeniowe, które zostały wystawione min. na szkolny kiermasz świąteczny. Dzięki wychowawczyniom świetlicy, które czuwały nad dziećmi, stroiki zostały przepięknie wykonane… Ozdoby, które powinny znaleźć się na bożonarodzeniowym stroiku nie są przypadkowe i każda ma swoje znaczenie, a jej wymowa jest ściśle związana z Bożym Narodzeniem. Świeczka, którą umieścimy w stroiku symbolizuje światło dające życie, a w wymiarze duchowym życie wieczne i gdy jest zapalana przy wigilijnym stole stanowi swoiste Credo. Wstążki i kokardy symbolizują więź, czyli łączą rodzinę i bliskich. Kuliste bombki używane do dekoracji stroików i wieńców są symbolem światła, ale także i świata. Stanowią one współczesne nawiązanie do tradycyjnych światów wykonywanych z opłatków. Ważne miejsce zajmują także Anioły, które są zwiastunami wielkiej radości, przyjścia na świat Zbawiciela. Podobnie jak dzwoneczki przypominające nam o radosnej nowinie.
Życzymy Państwu - Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych z bliskimi, w ciepłej, rodzinnej atmosferze, oraz samych szczęśliwych dni w nadchodzącym nowym roku…
Wychowawcy świetlicy
A.D.


KREATYWNIE
W dniu 10.10.2017roku uczniowie uczęszczający do świetlicy rozpoczęli cykl zajęć pt. ”Kreatywnie”.
Tym razem lepiliśmy z masy solnej. Uczniowie poznali sekret receptury masy solnej i przepisu związanego z jej otrzymywaniem . Tego typu zajęcia mają na celu poszerzenie doświadczeń plastyczno- konstrukcyjnych , rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz rozwijanie sprawności manualnej wśród dzieci itworzenie rzeczy nowych, niebanalnych, ciekawych. Zajęcia prowadzone były pod okiem wychowawców świetlicy .
Historia masy solnej
Sporządzanie z ciasta (mąka, sól, woda) przedmiotów o charakterze religijnym czy ludowym jest stare jak świat.
Już starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie składali w ten sposób hołd swoim bóstwom. Kiedy w XIX wieku choinka stała się nieodłącznym elementem obchodów świąt Bożego Narodzenia, ubodzy ludzie ozdabiali ją zabawkami z ciasta chlebowego. Dla ochrony przed myszami i innymi szkodnikami dodawano do ciasta znaczne ilości soli. W ten sposób powstała właśnie masa solna.
(na podstawie IsoldeKiskalt - "Masa solna")
Uczniowie uwielbiają lepienie z masy solnej, sprawia im to wiele radości a efekty ogromną satysfakcję.
Agnieszka D.

 

KREATYWNIE
W dniu 07.11.2017 roku uczniowie uczęszczający do świetlicy podjęli kolejne twórcze działanie.
Tym razem wykonywaliśmy aniołki z gazy, które między innymi przeznaczone będą na nasz świąteczny kiermasz. Zajęcia prowadzone pod okiem wychowawcy świetlicy pani Agnieszki Dąbrowskiej miały na celu stymulowanie i rozwój wyobraźni twórczej uczniów, rozwój zdolności manualnych i konstrukcyjnych oraz umiejętności spostrzegawczości, pamięci i koncentracji uwagi. Jak każde zajęcia, które angażują dzieci do tego typu aktywności , spowodowały niesamowite emocje wśród uczniów i wywołały wiele radości.

Nasze gazetki

 
 

 

Konkurs plastyczny  „Barwy jesieni - Kolorowa jesień”

Na konkurs plastyczny , „Barwy jesieni - Kolorowa jesień”, zorganizowanym w świetlicy szkolnej w Zespole Placówek Oświatowych nr 1 w Kraśniku uczniowie wykonali 65 prac plastycznych.
Komisja w składzie:
1. Małgorzata Gałkowska
2. Agnieszka Dąbrowska
3. Iwona Ptaszek
nagrodziła prace następujących uczniów: W kategorii klas I-III nagrody zdobyły:
Julianna Pikuła kl. I b
Paula Łukasiewicz kl. II a
Łucja Kmieć kl. III b
W kategorii klas IV-VI nagrodzone zostały:
Nadia Bis kl. IV c
Marta Dudzińska kl. IV c
Klaudia Wójcicka kl. V b
oraz wyróżniła prace 6 uczniów:
Oliwka Kozyra kl. I a
Alicja Garbacz kl. I b
Nadia Szczygieł kl. III a
Wiktoria Garbacz kl. III a
Dominika Janczarek kl. III b
Liliana Jankowska kl. III b
Wszystkim uczniom serdecznie GRATULUJEMY!!!

 

"Kuchcikowo"

W dniu 03.10.2017r w świetlicy szkolnej ZPO nr 1 w Kraśniku odbyły się warsztaty kulinarne z serii „ Kuchcikowo”. Uczniowie pod kierunkiem pani Agnieszki Dąbrowskiej i pani Iwony Ptaszek sporządzali zdrową sałatkę owocową i szaszłyki z owoców. Swoją obecnością zaszczyciła nas również dyrektor szkoły pani Krystyna Krotkiewicz. Uczniowie na chwilę zamienili swoją salę świetlicową w kuchnię i przyrządzali szaszłyki i sałatkę owocową. Z wielkim zapałem wszyscy obierali, kroili i doprawiali swoje smaczne danie wykazując się przy tym dużą cierpliwością i zaangażowaniem. Dziękujemy również rodzicom, którzy zakupili swoim pociechom produkty niezbędne do sporządzenia „witaminowych smakołyków”. Owocowa sałatka zachęciła uczniów do zdrowego odżywiania i sprawiła wiele radości, a jak smakowała…

A.D.


 
 

 

„Pszczoła to skarb”

W dniu 29.09.2017r w CKiP w Kraśniku rozstrzygnięto konkurs plastyczny „ Pszczoła to skarb”. Uczniowie naszej szkoły ( ZPO nr 1 w Kraśniku) zdobyli nagrody w postaci dyplomów i książek.
W kategorii prace przestrzenne, nagrody zdobyły:
I miejsce Natalia Darska z kl. III b
II miejsce Wiktoria Garbacz z kl. III a
III miejsce Nadia Szczygieł z kl. III a
W kategorii prace płaskie, nagrodę zdobyła :
II miejsce Anna Zielińska z kl. II a
Dziewczynki wykonały prace plastyczne i przestrzenne pod kierunkiem pani Agnieszki Dąbrowskiej i pani Anny Gaj. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!

A.D.

 
     

    

STRONA GŁÓWNA

ARCHIWUM

2013/2014 2014/2015 2015/20162016/2017