AKTUALNOŚCI

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017"
23 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017 dla uczniów klas I-VI. Na uroczystości gościł Burmistrz Miasta Kraśnika Dariusz Lisek oraz przedstawiciel Rady Rodziców pani Małgorzata Polnicka. W części oficjalnej - po okolicznościowych przemówieniach - nastąpiło wręczenie uczniom statuetek, stypendiów dyrektora i nagród książkowych za najlepsze osiągnięcia w nauce, udziały w konkursach oraz stuprocentową frekwencję. Uroczystość zakończenia roku szkolnego uprzyjemniła krótka część artystyczna przygotowana przez uczniów klas III. Dyrekcja i nauczyciele życzą wszystkim udanych wakacji.


KONKURS "ZNAM SWOJE MIASTO"
Przed kraśniczanami obchody 640 rocznicy miasta Kraśnik. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość poznawania historii miasta podczas XII edycji Rajdu Pieszego, który tym razem miał na celu przybliżenie bogatej i bardzo ciekawej przeszłości miasta.
Kolejnym krokiem z inicjatywy pani Barbary Żak była organizacja konkursu ,,Znam swoje miasto", który odbył się 8 czerwca 2017 r. Wzięły w nim udział trzyosobowe drużyny z pięciu szkół podstawowych - SP 1, SP 2, SP 4, SP 5 i SP 6.
Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie: Aleksandra Młynarczyk, Kacper Kurczak i Kacper Gąbka.
Uczniowie mieli do wykonania kilka zadań:
I. Przygotowanie hasła promującego miasto.
II. Zmierzenie się z 32 pytaniami w teście wiedzy o Kraśniku.
III. Rozpoznanie 6 miejsc przedstawiających miasto na fotografiach (w tym trzech z odległej przeszłości).
IV. Nazwanie i określenie przydatności przedmiotów z Muzeum Regionalnego w Kraśniku.
Rywalizacja drużyn zakończyła się bardzo wyrównanymi wynikami: I miejsce zdobyła SP 5 z wynikiem 58,5 p., ale tuż, tuż za nią uplasowały się SP 1 i SP 4 z 58 zdobytymi punktami. Gratulujemy!
Organizatorami konkursu były – Barbara Żak i Renata Karpińska z Zespołu Placówek Oświatowych nr 1, Maria Młynarczykowska z Muzeum Regionalnego w Kraśniku, patronat nad przedsięwzięciem sprawował Burmistrz Miasta Mirosław Włodarczyk.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez sponsorów: Burmistrza Miasta Kraśnik, firmę CADOR z Gdyni, Zakłady Poligraficzne AJG, Muzeum Regionalne w Kraśniku i sklep ,,Stokrotka".


 

Brawo uczniowie klasy III a!
18 kwietnia 2017 r. w CKiP w Kraśniku odbył IX Festiwal Dziecięcej Radości „ Rymy, rytmy i rysunki”. Uczniowie klasy III a powtórzyli sukces sprzed dwóch lat –ponownie zajęli I miejsce w kategorii teatralnej. Zarówno jury, jak i widowni bardzo podobała się scenka teatralna oparta na wierszu Juliana Tuwima „ Ptasie radio”. Splendoru sukcesowi dodała fantastyczna gra aktorska, cudowne „ptasie ”stroje i scenografia brzozowego lasu. Brawo Dzieci, brawo wychowawca klasy Jolanta Hys i brawo Rodzice


NAGRODZENI LAUREACI
12.05.2017r. w auli KUL odbyło się wręczenie nagród i dyplomów dla uczniów z całego woj. lubelskiego, którzy uzyskali tytuł laureata w kuratoryjnych konkursach przedmiotowych. Nasza szkoła może poszczycić się dwoma laureatami z konkursu z języka angielskiego – Jagoda Albin z kl. VIa, którą przygotowywała p. Małgorzata Żelazna i Kacper Kurczak z kl. VI b, z którym pracowała p. Anna Gąbka. Pani dyrektor Krystyna Krotkiewicz i nauczycielki p. A. Gąbka i p. M. Żelazna uczestniczyły w tej miłej uroczystości. Laureatom składamy gratulacje i życzymy kolejnych sukcesów.


 

"Mama, tata i ja to rodzina na 102"

Pod takim hasłem przebiegało "Święto Rodziny" przygotowane w ZPO nr 1 w dniu 2 czerwca br. Podczas imprezy dzieci z klas młodszych występowały w części artystycznej pt."Z dedykacją dla najbliższych", a klasy starsze mogły popisać się swoim talentem muzycznym, teatralnym, wokalnym czy akrobatycznym. Atrakcją tego dnia były również pokazy Policji i Straży Pożarnej. Była także wata cukrowa, popcorn, loteria fantowa, a w kawiarence pyszne ciasto. Wspaniała pogoda, dobry humor i wspólne grillowanie z najbliższymi to kolejny pozytywny akcent tego wspaniałego dnia. Radzie Rodziców, Dyrekcji oraz koordynatorom gratulujemy udanej imprezy i serdecznie dziękujemy.

 

AKADEMIA 3 MAJA
 Dn.26.04 2017 r. w Zespole Placówek Oświatowych nr 1 odbyła się akademia z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Ustawa Rządowa, czyli Konstytucja 3 Maja, była drugą na świecie, a pierwszą w Europie ustawą zasadniczą. Uchwalona na Sejmie Czteroletnim w 1791 roku przez stronnictwo patriotyczne jako rezultat kompromisu ze stronnictwem królewskim, była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczpospolitej po I rozbiorze, ustalając podstawy ustroju nowożytnego w Polsce.
Uroczystość przygotowali uczniowie z kl.6 ,,b”, 5,,a” i 4,,a” pod kierunkiem Pani Anny Włody i Pani A. Gąbki. Szkolny chór pod przewodnictwem Pana Artura Żurka stworzył piękną muzyczną oprawę. Natomiast dekorację wykonała Pani Małgorzata Gałkowska. Apel urozmaiciła prezentacja ukazująca wszystkie najważniejsze momenty historii Polski.
Patriotyczne wiersze zaprezentowane przez uczniów przeniosły słuchaczy w „ Owe lata szczęśliwe, gdy …w ratuszowej sali zgodzonego z narodem króla fetowali…”
W lekcji historii uczestniczyli uczniowie z klas I – VI.


Obchody 640-lecia Kraśnika
.
Rok 2017 zapowiada się bardzo ciekawie w Kraśniku. W tym roku przypada piękny jubileusz 640–lecia miasta.
W dniu 25 maja 2017 roku w ZPO nr 1 odbył się XII Rajd Pieszy
„Znam swoje miasto”. Ponad 200 pasjonatów pieszych wędrówek, zebrało się na boisku, by wspólnie przemierzyć trasę rajdu, poznać historię miasta, zwiedzić piękne zabytki. Uczniowie podzieleni na cztery grupy zwiedzili: kościół pw. WNMP, kościół Św. Ducha, dwie synagogi , rynek, zamczysko.
Rajd zakończył się w parku im. Jana Pawła II. W przerwach zabaw ruchowych, rajdowicze posilali się smaczną pizzą.
Dziękujemy wszystkim osobą, którzy przyczynili się do wzbogacenia wiedzy
o naszym mieście.
Organizatorzy : Jolanta Hys, Barbara Żak

MAJÓWKA PIERWSZAKÓW
7.05.2017 pierwszaki spędzały miło czas w zacisznym zakątku Kraśnika. Wybrały się na fantastyczną wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego u  pani Bożenki. Sama podróż dostarczyła im wielu niespodzianek, bo czekały na nie zaprzęgi konne i przejazd po malowniczej okolicy naszego miasta. Na miejscu dzieci korzystały z ogromnego placu zabaw na świeżym powietrzu.  Nie zabrakło też pysznych przekąsek i kiełbasek z ogniska.  Bardzo fajnie wspominamy ten dzień, oglądając zdjęcia. Planujemy już kolejny podobny wypad ze szkoły.

 
 
 

NASI LAUREACI
Miło nam poinformować, że Jagoda Albin z klasy VI a, oraz Kacper Kurczak z klasy VI b zostali laureatami Kuratoryjnego Konkursu z Języka Angielskiego. Uczniów przygotowały panie Anna Gąbka i Małgorzata Żelazna. Uczniowie ci brali również udział w konkursach organizowanych przez kraśnickie szkoły podstawowe, w których także odnieśli sukcesy (I miejsce w Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego "Let`s Play Tenses"; I miejsce dla Jagody Albin i III dla Kacpra Kurczaka w międzyszkolnym konkursie języka angielskiego "English around the world" oraz III miejsce Jagody Albin w XI Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego. Serdecznie gratulujemy sukcesów!

 

POWITANIE WIOSNY IV-VII
21.03.2017 r. w godz. 11-13 odbyła się w naszej szkole cykliczna impreza dla kl. 4-6 związana z powitaniem wiosny. Samorząd Uczniowski przygotował część artystyczną - scenki dotyczące zwyczajów i obrzędów związanych z nadejściem wiosny. Poszczególne klasy przygotowały Panie Wiosny charakterystyczne dla danego kraju, prezentacje urozmaicały ciekawostkami i zwyczajami. Wszyscy uczniowie bawili się wyśmienicie, na zakończenie dzieci otrzymały cukierki. Po takim powitaniu "Wiosna" szybko u nas zagości.
 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY kl I-III
21 marca 2017 r. uczniowie naszej szkoły uroczyście powitali pierwszy dzień kalendarzowej wiosny uczestnicząc w specjalnie na tę okazję przygotowanym przedstawieniu pt. „I cóż na to powiecie, że wiosna jest na świecie”. Akademię przygotowały klasy III wraz z wychowawczyniami – p. Jolantą Hys, p. Marią Misiak i p. Iwoną Ptaszek.
Trzecioklasiści wprowadzili wszystkich w wiosenny, ciepły nastrój. Śpiewali piosenki, recytowali wiersze, odgrywali scenki nawiązujące do tej pięknej i kolorowej pory roku.
Pojawiły się również elementy baletu do muzyki Piotra Czajkowskiego „Walc kwiatów”.
Barwne kostiumy i dekoracja przyciągały uwagę wszystkich dzieci. Tego dnia można było poczuć prawdziwie wiosenny klimat.
 
 

DNI OTWARTE
Dnia 09.03.2017 r. w naszej szkole odbyły się "Dni otwarte" pod hasłem: "Przyjaźń, miłość, radość - najcenniejsze wartości".
Na wstępie głos zabrała pani dyrektor Krystyna Krotkiewicz. Przywitała zebranych gości i zapoznała z ofertą edukacyjną szkoły. Potem nasze najmłodsze dzieci z dwóch grup zerowych i z kl.2a zaprezentowały część artystyczną. Grupa taneczna złożona z uczennic kl.1a i 4b uświetniła ten dzień swoimi wesołymi tańcami. Na zakończenie został podsumowany konkurs plastyczny. Udział w nim wzięły przedszkola miejskie. Wpłynęło 38 prac plastycznych. Sześć prac zostało nagrodzonych. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia. Zainteresowani rodzice mieli możliwość zwiedzenia szkoły.
Dla rodziców i dzieci, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w "Dniach otwartych" szkoła jest dostępna każdego dnia. Zapraszamy do jej zwiedzania. galeria>>>
 
 

ZABAWA CHOINKOWA
21.02.2017r. w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa dla klas I-III, a 22.02 dla klas IV-VI. Uczniowie bawili się wyśmienicie. Rodzice przygotowali posiłek by wzmocnić siły do dalszych tańców i zabaw przygotowanych i prowadzonych przez DJ Kubusia. Wybrany został król i królowa balu, były konkursy: na kreację "papiero-toaletową", przeciąganie liny między dziewczynami i chłopcami, taniec z balonikami oraz wyścigi na podawanie balonika. Często spadały na salę bańki mydlane i śnieg. Wszyscy byli zadowoleni, chętnie się bawili. Nikt nie chciał końca imprezy. Oby takich wspaniałych zabaw było więcej. galeria>>
 
 

KONKURS PLASTYCZNY "BAJKI Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA"
Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczny „Bajki z różnych stron świata – ilustracja do ulubionej bajki”. W bibliotece została zorganizowana wystawa książek nawiązująca do tematyki konkursu. Wpłynęło 36 prac. Komisja wyróżniła i nagrodziła 6 najciekawszych. Dyplomy i nagrody książkowe otrzymali:
1.Blanka Szymanek kl. 1a
2. Natalia Darska kl.2b
3. Natalia Kułaga kl. 3c
4. Klaudia Wójcicka kl. 3c
5. Natalia Racławska kl. 5b
6. Natalia Dzikowska kl. 6b
Nagrody wręczyły p. dyrektor Krystyna Krotkiewicz i p. dyrektor Teresa Skorupa.
 

WALENTYNKI
Tradycyjnie walentynki to święto zakochanych, ale coraz częściej traktuje się je jako okazję do wyrażania ciepłych uczuć także wobec przyjaciół czy najbliższych. Dla uczniów naszej szkoły był to właśnie doskonały pretekst do zorganizowania szkolnego święta.
Samorząd Uczniowski zmobilizował całą społeczność szkoły do ubrania czerwonego stroju lub też elementu walentynkowego. Do wyjątkowo sympatycznej atmosfery tego dnia, przyczynił się również odpowiedni wystrój korytarzy, dominował oczywiście kolor czerwony i niezliczona ilość czerwonych serc, pojawiających się w różnych miejscach w szkole. Rada Samorządu Uczniowskiego zorganizowała w tym dniu specjalną Pocztę walentynkową, aby można było przekazać walentynkowe serdeczności najbliższym. Szkolny listonosz nie narzekał na brak pracy było, bowiem wielu chętnych, którzy korzystali z tej inicjatywy. Podtrzymanie walentynkowej tradycji zadbały klasy VI Uczniowie przygotowali ciekawe przedstawienie pt” Romeo i Julia – współcześnie. Na apelu podsumowany został plebiscyt na Walentynkę i Walentego szkoły. Wybrani zostali:
W kl. 1-3 Walentynka – Alicja Członka kl. 1a
Walenty - Igor Lewandowski kl. 2b
W kl. 4-6 Walentynka - Wiktoria Gozdalska z kl. 6b
Walenty – Marcel Buś z kl. 4b
Walentynki przyniosły wszystkim bawiącym się w szkole wiele radości. Przekonaliśmy się jak wiele znaczą dla nas te drobne gesty, na jakie zdobyliśmy się w tym dniu wobec innych.


 

Narty z Burmistrzem – Ferie 2017
„Piękny zimowy słoneczny dzień, śnieg i wspaniała zabawa” – tak w skrócie można opisać białe szaleństwo uczniów na stoku w Batorzu.
„Narty z Burmistrzem” – to stała impreza organizowana pod patronatem Burmistrza Miasta Kraśnik pana Mirosława Włodarczyka, w tym roku organizowana we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 1 w Kraśniku. Impreza organizowana jest w czasie trwania ferii zimowych. Pan burmistrz nie szczędzi grosza i corocznie wspiera potrzebującą młodzież szkół kraśnickich, zapewniając im opiekę wykwalifikowanych instruktorów narciarstwa, sprzęt oraz poczęstunek. Narty i białe szaleństwo to świetny sposób na zdrowy i czynny wypoczynek na świeżym powietrzu. To również rozwijanie swoich umiejętności sportowych, nauka i doskonalenie jazdy na nartach, a także przyjemny relaks.
   
 

 

25 Finał WOŚP w Zespole Placówek Oświatowych nr 1 w Kraśniku
Już od wielu lat sygnał WOŚP budzi wolontariuszy ZPO nr 1.
Pierwszy wpis o orkiestrze w szkolnej kronice pochodzi z 1994 r. Wtedy to, uczennica klasy VII c sprzedając oprawione serduszka WOŚP zebrała kwotę 872 zł. Pieniądze te przekazano do miejskiego sztabu. Później kwestowaliśmy do zabezpieczonych słoików, do których uczniowie od grudnia wrzucali dowolne kwoty. W naszej szkole pierwsza aukcja na rzecz orkiestry odbyła się w 2002 r. Było głośno, radośnie i ofiarnie.
Nie dziwi więc fakt, iż Miejska Aukcja 25 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbyła się właśnie w murach „Jedynki”. Trzydziestu siedmiu wolontariuszy z puszką
w zmarzniętych dłoniach, pod opieką nauczycieli i rodziców wyruszyło w miasto. W szkole, jak zawsze, czekała na nich gorąca herbata, bigos, słodkości. O 13.30 rozpoczęła się aukcja. Najpierw głos zabrali uczniowie. Przedstawienie baśni H. Ch. Andesena „Dziewczynka
z zapałkami” rozbudziło w naszych sercach potrzebę niesienia pomocy.
Sygnał orkiestry zapoczątkował „Miejską Aukcję”. Było naprawdę wiele emocji, kwoty rosły. Za koszulkę WÓŚP ofiarowano 220 zł. Takich pieniędzy za orkiestrowe gadżety, jak mówili pracownicy CKiP, nie osiągano nigdy. Na aukcji zebrano 2648,34 PLN. Szkoła ponownie pobiła kwotę z poprzedniego roku 11 563,14 PLN.
Pomoc innym zawsze ma sens! Każdy dobry uczynek kiedyś do nas wraca, a potem idzie dalej zmieniać świat. Zamieniajmy łzy na uśmiech. Sprawiajmy, by każdego dnia świat był choć trochę lepszy!
Szkolni organizatorzy WOŚP serdecznie dziękują Dyrekcji, Nauczycielom, Rodzicom, Uczniom, Przyjaciołom szkoły za dar serca.

 

 

KOLĘDNICY MISYJNI
26.12.2016r. podczas Mszy św. o godz. 10.30 w parafii Wniebowzięcia NMP w Kraśniku ksiądz dziekan Jerzy Zamorski udzielił specjalnego błogosławieństwa grupie kolędników misyjnych – uczniom z ZPO Nr 1 i ZPO Nr 2 w Kraśniku, którzy wraz z s. Emmanuelą 28 grudnia wyruszyli na kolędowanie do mieszkańców w miejscowości Wyżnica – Kolonia.
Młodzi kolędnicy spotkali się z ogromną życzliwością mieszkańców, którzy otwierali swoje domy i z wielką serdecznością przyjmowali niecodziennych gości.
W tym roku kolędnicy misyjni w całej Polsce zbierali środki na pomoc dzieciom z Tajlandii.
11 stycznia 2017r. odbyło się spotkanie kolędników misyjnych archidiecezji lubelskiej w kościele MB Różańcowej w Lublinie. Spotkali się kolędnicy misyjni m.in. z: Chełma, Kraśnika, Kaniego, Kiełczewic, Michowa, Nałęczowa, Łęcznej, Piask, Puław, Urzędowa oraz z parafii i szkół w Lublinie. Na to diecezjalne świętowanie przyjechała Anna Sobiech, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, która powiedziała: „Poprzez misyjną działalność Kościoła dokonuje się szczególna forma edukacji i wychowania do otwarcia na innych, na ludzi w potrzebie. Dobro niesione przez dzieci jest ciche, dlatego mówi się o Dziele Misyjnym Dzieci, że jest cudem Bożej miłości, rozległym, ale cichym”.
Po radosnej prezentacji grup misyjnych i kolędowaniu była Msza św. pod przewodnictwem abp Stanisława Budzika, pamiątkowe zdjęcia i wspólna agapa.
Cieszymy się bardzo, że dzieci z naszej parafialnej scholki przygotowały oprawę muzyczną tej uroczystej Eucharystii. Nasz muzyk – p. Artur Żurek grał na klawiszach, a Julka Wieczorek na skrzypcach. Natomiast psalm pięknie zaśpiewała uczennica z kl. VI Ada Aleksandrowicz.
Abp Budzik podziękował dzieciom, księżom, siostrom zakonnym, katechetom i rodzicom za to, że mimo mrozu i szalejącej grypy, brali udział w kolędowaniu misyjnym oraz za ich uczestnictwo w czwartym archidiecezjalnym spotkaniu kolędników misyjnych. Podziękował także rodzinom, które przyjęły w tym roku kolędników misyjnych do swoich domów.
Odpowiedzialny za Dzieła Misyjne Dzieci w archidiecezji lubelskiej jest katecheta i wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Kraśniku ks. Mateusz Stawecki, który razem z nami brał udział w tym radosnym świętowaniu.
 

 

JASEŁKA „MALEŃKA MIŁOŚĆ PRZEMIENIA NAS…”
Okres Bożego Narodzenia to szczególny czas, w którym przypominamy sobie o Maleńkiej Miłości narodzonej w nędznej szopce, która przemieniła cały świat. Bóg stał się człowiekiem i w Osobie Jezusa narodził się, aby zbawić ludzi, aby otworzyć nam bramy Nieba.
21.12.2016r. w naszej szkole odbyły się jasełka pt. „Maleńka Miłość przemienia nas…” Mali aktorzy – uczniowie z kl. IV b i V a wcielili się w role współczesnych ludzi, którzy zabiegani przed Świętami Bożego Narodzenia odkrywają „Złoty Dar”, który przemienił wszystkich mieszkańców miasta. Radość dzielenia się z innymi – bardziej potrzebującymi, przemienia każdego człowieka, czyni cuda, przywraca radość życia, szczęście, zdrowie, pokój i zgodę.
Święta Rodzina, aniołowie, pasterze i trzej królowie przypomnieli nam, co wydarzyło się w tą cudowną, Świętą Noc, gdy Słowo stało się Ciałem.
Uroczystość została przygotowana pod kierunkiem s. Emmanueli przy współpracy Pani Beaty Kwaśniak. Szkolny chór pod przewodnictwem Pana Artura Żurka stworzył piękną oprawę muzyczną. Natomiast w klimat Bożego Narodzenia mogliśmy przenieść się dzięki dekoracji, którą wykonała Pani Małgorzata Gałkowska z katechetami.
     
 

KONKURS KARTEK BOŻONARODZENIOWYCH
W Adwencie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w parafialnym konkursie kartek bożonarodzeniowych. Konkurs miał szczególny charakter, ponieważ połączony był z akcją „Pomagam dzieciom w Afryce”. Całkowity dochód ze sprzedaży kartek został przeznaczony dla dzieci ze żłobka „Aniołów Stróżów” prowadzonego przez naszą rodaczkę s. Norbertę Beatę Banaszek – pasjonistkę pracującą na misjach w Kamerunie.
Gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym uczniom!
W kategorii klasy IV – VI Jakub Mazurek z kl. VI b zdobył II miejsce, a Milena Lewandowska z kl. IV b - III miejsce. Wyróżnienia otrzymali: Jagoda Albin z kl. VI a, Jakub Szewc z kl. V a, Kacper Machowski z kl. VI a.
Natomiast w kategorii klasy I – III Lena Jamróz z kl. I zajęła III miejsce, a wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Kamińska z kl. II b, Paulina Kępowicz i Kacper Jastrzębski z kl. I.
 
W ramach podziękowania za ten gest dobroci i braterskiej pomocy otrzymaliśmy list z Kamerunu następującej treści:

"Czujemy aurę Świąt"
Wychowankowie świetlicy szkolnej wprowadzają do naszej szkoły atmosferę świąteczną. Zrobione przez uczniów bombki ozdabiają choinkę przy wejściu do naszej Placówki.

BOMBKA BOŻONARODZENIOWA
W niedzielę 4 grudnia 2016 roku w Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku nastąpiło rozstrzygnięcie Miejskiego Konkursu "Bombka bożonarodzeniowa".
Wśród zwycięzców w kategorii szkoły podstawowej uczniów klas 4-6 pierwsze miejsce zajął Franciszek Ciba uczeń klasy 6a, a wyróżnienie otrzymali Przemysław Ufniarz, Natalia Kaługa i Wiktoria Momot. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali słodkie nagrody pocieszenia. Wszystkim gratulujemy.
 

"CHOINKI JEDYNKI"
Już po raz kolejny nasi uczniowie włączyli się do akcji charytatywnej Pierwszego Programu Polskiego Radia "Choinki Jedynki 2016", której celem jest zbiórka pieniędzy na rzecz Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" oraz Fundacji im. Brata Alberta. Honorowy patronat nad akcją objęła małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Agata Kornhauser-Duda. Mamy nadzieję, że nasze prace przypadną do gustu jury, a pieniądze uzyskane z ich licytacji trafią do podopiecznych fundacji.
  

KSIĄŻKA TO DOPIERO POCZĄTEK
Pod takim hasłem obchodziliśmy w szkole Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji biblioteka przygotowała kolorowe gazetki, tematyczne wystawki książek (min. twórczość Marii Konopnickiej) i głośne czytanie  wybranych utworów dzieciom z grup przedszkolnych oraz uczniom klas I-III. Uczniowie uczestniczyli w konkursach plastycznych i literackich. Wyróżnieni otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez bibliotekę szkolną. Są to:
1) konkurs plastyczny "Ilustracja do utworu Marii Konopnickiej dla klas I-III" - Maja Zielińska kl. 1 a, Paulina Syroka kl. 2 a, Natalia Śrubarek kl. 2 b, Julia Sokołowska kl. 3 a, Antoni Mazurek kl. 3 b, Wiktoria Łukasik kl. 3 c.
2) konkurs plastyczny "Okładka do ulubionej książki" - Dominika Janczarek kl. 3 b, Martyna Wilk kl. 4 b, Wiktoria Sadowska kl. 6 a.
3) recenzja książki pt. "W pustyni i w puszczy"- Jagoda Albin kl. 6 a, Maria Jasińska kl. 6 b.
4) najciekawsze informacje na temat Andrzeja Maleszki autora serii książek "Magiczne drzewo" - Kacper Chodara kl. 5 b.

Wyróżnione prace można oglądać w bibliotece szkolnej.
Uczniowie wybrali książkę miesiąca października, którą został "Harry Potter".

Październik w naszej szkole ogłosiliśmy również "Miesiącem życzliwości i pozdrowień".
 

DZIEŃ PATRONA I PASOWANIE KLASY PIERWSZEJ
"Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę"- te słowa Marii Skłodowskiej – Curie towarzyszyły Dniowi Patrona i ślubowaniu pierwszoklasistów w naszej szkole 16. 11. 2016 roku.
"Biletem wstępu" dla gości, nauczycieli i uczniów były informacje o Noblistce i naszej szkole.
Uroczystość rozpoczęła się scenką, dzięki której zebrani mogli przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia z życia Uczonej.
Później uczniowie klasy pierwszej wraz z Panią Wychowawczynią w niezwykle przekonujący sposób opowiedzieli o sobie. Dzieci z klasy pierwszej na pewno zapamiętają cukierki przyniesione przez Panią Burmistrz, która zaszczyciła nas swoją obecnością.
 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W SZKOLE PODSTAWOWEJ  NR 1
 11 listopada to ważna data dla wszystkich Polaków mieszkających w kraju, jak i za granicą. Tego dnia Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów.
W dn. 9.11.2016 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Nawiązano do sytuacji panującej zarówno przed 11.11.1918 r
., jak również do tej po odzyskaniu niepodległości. Przesłaniem uroczystości było kształtowanie wśród uczniów postaw patriotycznych, szacunku dla naszej Ojczyzny i jej historii, pielęgnowanie tradycji narodowych, ukazanie roli wartości w życiu człowieka. Uroczystość przygotowali  uczniowie z klasy IV "a", V ,,a” i VI ,,b” pod kierunkiem Pani Anny Włody. Dekorację wykonała Pani  Małgorzata Gałkowska. Szkolny chór pod przewodnictwem Pana  Artura Żurka stworzył piękną oprawę muzyczną. Niezwykłym dopełnieniem akademii był taniec w wykonaniu uczennic z klasy IV "b", które przygotowała Pani Maria Kołtun.
Apel urozmaiciła prezentacja ukazująca wszystkie najważniejsze momenty historii Polski od utraty niepodległości do jej odzyskania, np. mapy przedstawiające ziemie polskie po III rozbiorze, obrazy związane z powstaniami narodowymi – listopadowym i styczniowym.
 

DZIEŃ CHŁOPAKA W 2 a
W tym dniu dziewczęta, wychowawczyni i rodzice zaprosili chłopców na gry i zabawy do pobliskiego parku. Następnie wszyscy udali się do pizzerii. Tam każdy mógł sam skomponować farsz do pizzy dobierając odpowiednie składniki. Wspólne spożywanie posiłku w miejscu publicznym to doskonała lekcja kulturalnego zachowania przy stole. Pizza była bardzo smaczna.
 


LEKCJA PRZYRODY W KLASIE 2 a
16 września uczniowie klasy 2a wybrali się na wycieczkę w Mosty.
Celem wycieczki było poznanie fauny i flory kraśnickich lasów.
Idąc ścieżką edukacyjną, dzieci podziwiały piękno leśnej przyrody oraz słuchały opowieści pracownika Nadleśnictwa o życiu tutejszych zwierząt.
Zwieńczeniem tej ciekawej lekcji była możliwość zaobserwowania saren oraz wiewiórek w ich naturalnym środowisku. W nagrodę za prawidłowe zachowanie w lesie, dzieci otrzymały odznaki "Przyjaciel lasu" a także pamiątkowe foldery.
Na końcu trasy na wszystkich czekało ognisko i pieczenie pysznych kiełbasek. To był piękny, słoneczny i bardzo udany dzień. galeria>>
 
 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/201777
1 września 2016 roku rozpoczął się nowy rok szkolny. Na boisku szkolnym zabrzmiał symboliczny pierwszy dzwonek. Pani dyrektor Krystyna Krotkiewicz serdecznie przywitała uczniów, rodziców i nauczycieli, ale przede wszystkim dzieci które pierwszy raz przestąpiły próg naszej szkoły.
Minutą ciszy uczciliśmy 77 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Następnie wszyscy udali się do klas na spotkanie ze swoimi wychowawcami.
Życzymy wszystkim wielu sukcesów w nowym roku szkolnym.