AKTUALNOŚCI

DZIEŃ CHŁOPAKA I OTRZĘSINY KLASY IV !!!
30 września 2019 r. Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę szkolną dla klas IV-VIII z okazji Dnia Chłopaka połączoną z otrzęsinami klas IV. Dzień Chłopaka to pierwsza w roku szkolnym impreza dla naszych uczniów. To również okazja, by nowo wybrany Samorząd Uczniowski pokazał swoje zdolności organizacyjne. Wzorem lat ubiegłych, zaplanowane zabawy i konkurencje dla uczniów klas 4, które zapewniły wszystkim doskonałą zabawę i masę śmiechu, nie były łatwe i budziły wiele emocji. Uczestnicy starali się sprostać wyzwaniom, by móc wstąpić do starszej braci uczniowskiej. Klasy czwarte zdały egzamin. Impreza udała się znakomicie. Takie wydarzenia pokazują, że w szkole nie tylko możemy się uczyć, ale również miło wspólnie spędzać czas. Tymczasem wszyscy już czekamy na następną dyskotekę! Serdecznie dziękujemy wychowawcom za sprawowaną opiekę podczas dyskoteki.
GALERIA

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO !!!
W środę 25 września 2019 r. odbyły się demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły. Jest to dla całej społeczności szkolnej bardzo ważne wydarzenie, w którym uczniowie świadomie dokonują wyboru swoich przedstawicieli. Wybory SU poprzedziła kampania. Kandydaci przygotowali plakaty wyborcze, w których umieścili swoje pomysły, propozycje, a także konkretne działania dotyczące samorządności
i praworządności wśród uczniowskiej społeczności. Głosowanie było tajne, każdy uczeń mógł oddać głos na specjalnie wydrukowanych kartach. Spośród wszystkich chętnych do pracy w SU, wybrano 30 uczniów. Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów wyłoniono zarząd SU, w składzie: Weronika Gozdalska – przewodnicząca, Martyna Wilk – z-ca przewodniczącej, Milena Lewandowska - skarbnik, Julia Oszust – sekretarz.
Opiekunami wspierającymi pracę Samorządu Uczniowskiego zostali: p. Iwona Ptaszek, p. Jarosław Nieradko i p. Sławomir Tyc.
Gratulujemy przedstawicielom Samorządu Uczniowskiego!!!
Życzymy wielu pomysłów i zapału do pracy w nowym roku szkolnym 2019/2020.
 

Podsumowanie konkursu "Pszczoła to skarb"
W piątkowe przedpołudnie w kraśnickim Centrum Kultury i Promocji podsumowano konkurs "Pszczoła to skarb". To część obchodów kolejnej edycji Wojewódzkich Spotkań Pszczelarzy. Celem tego konkursu jest przybliżenie przyrody dzieciom jak i ich rodzicom.
Nasi uczniowie, jak co roku, wzięli udział w konkursie zdobywając Nagrody.
W kategorii prace plastyczne:
I miejsce zdobyła Julia Żuraw z klasy VIII b, która wykonała pracę pod kierunkiem pani B. Kwaśniak;
II miejsce przypadło Julii Dudzińskiej z klasy II b, której opiekunem artystycznym była pani A. Dąbrowska;
III miejsce zdobył Antoni Tokarzewski z klasy I a, którego opiekunem artystycznym była pani A. Dąbrowska;
W kategorii prace literackie:
I miejsce zdobył Jakub Wojcieszyn z klasy VII b,
II miejsce Wojciech Szwedo z klasy VII b.
Opiekunem uczniów była pani T. Jakubowska.
Wszyscy laureaci dostali w nagrodę pamiątkowe dyplomy oraz książki, które wręczał prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie, pan Stanisław Różyński , przedstawiciel Urzędu Miasta Kraśnik pani Monika Poleszak .
Nasi uczniowie otrzymali również szczere gratulacje od pani Dyrektor szkoły Krystyny Krotkiewicz oraz Wiecedyrektor pani Anny Mazur- Boryca. Wszystkim laureatom Dziękujemy i Gratulujemy!!!

GALERIA
 

Zwycięstwo w Konkursie ”Morze, nasze morze”
We wrześniu 2019 r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny zorganizowany przez Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni, Instytut Gen. Józefa Hallera oraz Urząd Miasta Kraśnik i Szkołę Podstawową nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego w Kraśniku.
Ogromny sukces odnieśli uczniowie naszej Placówki.
Klaudia Wójcicka z klasy VII b zajęła II miejsce- opiekun M. Gałkowska
Wyróżnienia i podziękowania za udział w konkursie zdobyli:
Natalia Śrubarek z klasy V b - opiekun A. Dąbrowska
Wojciech Szwedo z klasy VII b - opiekun B. Kwaśniak
Zuzanna Kamińska z klasy V b - opiekun B. Kwaśniak.
Uczniowie dostali Dyplomy i drobne upominki, natomiast zwycięzców czeka wycieczka nad morze…
Wręczenie nagród odbyło się 20 września w Zespole Placówek Oświatowych nr 1 w Kraśniku. Dyrektor Pani Krystyna Krotkiewicz i zastępca dyrektora Pani Anna Mazur-Boryca osobiście gratulowały laureatom konkursu i ich opiekunom artystycznym. Przekazane nagrody bardzo ucieszyły naszych zwycięzców. Utalentowanym laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy!
GALERIA

Pokazy
Dnia 15 września 2019 r. uczniowie klas ósmych Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 uczestniczyli w jubileuszowych 60-tych pokazach z fizyki organizowanych przez UMCS. Pokazy składały się z czterech paneli:
1. Uff, jak gorąco…
2.Ruch obrotowy
3.Rezonanse
4.Prąd elektryczny.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem śledzili doświadczenia, a nawet w niektórych mogli uczestniczyć osobiście.

Bezpieczna droga do szkoły
Dnia 16.09.2019r w ramach akcji " Bezpieczna droga do szkoły" w ZPO nr 1 w Kraśniku odbyło się spotkanie klas pierwszychz Policją. Dzieci wysłuchały informacji na temat bezpiecznego poruszaniasię po drogach. Następnie wszystkie ćwiczyły prawidłowe przejście przez ulicę, wykorzystując zdobytą wiedzę. Uczniowie klas pierwszychaktywnie uczestniczyli w zajęciach. Na koniec spotkania otrzymały odblaski.

Sprzątanie świata
W dniach 20-22 września 2019 roku nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji sprzątania świata pod patronatem Starostwa Powiatowego w Kraśniku. Przystąpiliśmy do Powiatowego Konkursu „Każdy chwat sprząta świat”. W ramach akcji zorganizowaliśmy zbiórkę makulatury. W tym roku zebraliśmy rekordową ilość tego surowca wtórnego – 2010 kg. Ponadto uczniowie sprzątali najbliższe otoczenie szkoły, porządkując przyległe tereny zielone. Była to też praktyczna lekcja dla dzieci życia w zgodzie z naturą .
Organizatorzy: Małgorzata Gotner –Lis, Jarosław Nieradko
GALERIA

Był taki wrzesień..."
"A więc wojna!" - takie słowa usłyszeli Polacy przez radio pierwszego września 1939 roku, gdy Niemcy zaatakowały nasz kraj. Dla kraśniczan wojna rozpoczęła się osiem dni później (08.09.1939). Pierwsze bomby spadły głównie na południową część miasta. Bombardowaniu towarzyszyło ostrzeliwanie bezbronnej ludności cywilnej. Prawdopodobnie zginęło w tym dniu 70 osób. Później był tragiczny 17 września 1939 roku. Armia Czerwona znienacka przekroczyła granice naszego kraju.
O wydarzeniach sprzed 80 lat 18.09.2019 r. przypomnieli na uroczystym apelu przygotowanym przez panie: Barbarę Żak i Teresę Jakubowską oraz pana Dariusza Bochniaka uczniowie klas IV a, VI a, VI c, VII b, VIII a i VIII b Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. M. Skłodowskiej - Curie w Kraśniku.
Grozę tamtych dni przywołały wiersze Gałczyńskiego i Słonimskiego recytowane przez naszych uczniów. Uczestnikom apelu zaprezentowano również fragmenty wspomnień kilkunastoletnich kraśniczan, którzy zrozumieli, że 1 września 1939 r. nie pójdą do szkoły. Pieśni "Dziewczyna z granatem" i "Miasto 44" podkreśliły panujące wówczas przerażenie i strach.
Wspominaliśmy wydarzenia września 1939 r., aby uczcić pamięć tych, którzy zginęli w trakcie działań wojennych. Przypomnieliśmy tamte trudne dni, mając nadzieję, że się nigdy nie powtórzą.

 17 września 2019 r. przypada 80. rocznica agresji ZSRR na wschodnie kresy Rzeczypospolitej. Wydarzenie to w połączeniu z rozpoczętą 1 września 1939 r. agresją Niemiec zapoczątkowało trwający sześć lat okres cierpień i okrucieństw wojennych naszej Ojczyzny. Polska straciła 6 milionów obywateli, zniszczeniu uległo 40% majątku narodowego.
Społeczność SP nr 1 pamięta o wszystkich ofiarach konfliktu.
Poczet sztandarowy SP nr 1 w składzie: Daria Kalinowska, Patrycja Bożek i Kacper Gąbka ( uczniowie z kl. VIII ,,a”) uczestniczył w miejskich obchodach napaści ZSRR na Polskę. Uczniom towarzyszyła polonistka – p. Anna Włoda.

 

NARODOWE CZYTANIE
W tym roku, 7 września po raz ósmy odbędzie się „Narodowe Czytanie”. Para prezydencka zaproponowała do czytania najbardziej znane nowele polskie. Wspólnym mianownikiem tych tekstów jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Utwory te uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką niedolę ani zapominać o naszej historii.
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kraśniku 6 września włączyła się do tej akcji. Panie dyrektor: Krystyna Krotkiewicz i Anna Mazur-Boryca, nauczyciel biblioteki pani Teresa Skorupa, polonistka pani Teresa Jakubowska oraz uczniowie z klasy IV a, V b, VI a i VII b przeczytali społeczności szkolnej „Katarynkę” Bolesława Prusa.ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020
Rok szkolny 2019/2020 rozpoczęliśmy 2 września.