AKTUALNOŚCI

DZIEŃ RODZINY
Nie od dziś wiadomo, że w rodzinie tkwi wielka siła. Dają ją zdrowe relacje rodzinne, dzięki którym człowiek w życiu dorosłym osiąga sukcesy i spełnia swoje marzenia. Rodzina wychowuje, kształtuje, modeluje, ale również inspiruje.
„Co może rodzina, gdy razem się trzyma” stało się mottem integracyjnego pikniku rodzinnego zorganizowanego 14 czerwca 2019 roku w Zespole Placówek Oświatowych w Kraśniku. Impreza miała charakter plenerowy i adresowana była do całej społeczności szkolnej: uczniów i ich rodziców, nauczycieli oraz pracowników placówki. Upalna czerwcowa pogoda nie przeszkodziła uczestnikom festynu w wesołej zabawie. Imprezę rozpoczął pokaz walk bokserskich zaprezentowany przez zawodników Klubu Sportowego „ZA BRAMĄ”. Następnie swoimi talentami tanecznymi, wokalnymi i plastycznymi popisywali się uczniowie SP Nr 1. Integracji rodzinnej sprzyjało piknikowanie na trawie i wspólny poczęstunek. Organizatorzy zadbali o uatrakcyjnienie imprezy darmową watą cukrową i popcornem. Dużym zainteresowaniem cieszyła się przejażdżka kucykiem. Jednak największa atrakcją był pokaz sztuki iluzjonistycznej DOMINO MAGIC. Jednym z ważnych punktów programu było rozstrzygnięcie konkursu pod hasłem „Co może rodzina, gdy razem się trzyma”- myślą przewodnią pikniku, w którym laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody. Festyn odbył się dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników ZPO nr 1 oraz dzięki wsparciu finansowemu Lubelskiego Kuratora Oświaty i środkom finansowym z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Miasta Kraśnik. Impreza ma charakter cykliczny, od kilku lat jest zapisana w kalendarzu imprez szkolnych, więc...do zobaczenia za rok!

VI ZWYCIĘSTWO UCZENNIC NASZEJ PLACÓWKI
w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym
„Piękno natury - Zauważ je”
BRAWO!!! …Jesteśmy dumni, zachwyceni, szczęśliwi, bowiem uczennice naszej szkoły ponownie wygrały Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Piękno natury – Zauważ je”, zorganizowany przez SP Nr 314 im. Przyjaciół Ziemi w Warszawie.
III miejsce zdobyła Weronika Mazurek II a
Nagrodę Wyróżniającą Klaudia Pażybut II b

Dziewczynki wykonały prace plastyczne pod kierunkiem p. Agnieszki Dąbrowskiej.
Zebrały Gratulacje od Dyrekcji Naszej Placówki , Opiekuna i Wychowawców klas
 

Rajd Rowerowy 2019
Dnia 28 maja 2019 roku odbył się kolejny Rajd Rowerowy dla szczęśliwych uczniów naszej szkoły posiadających karty rowerowe. Celem rowerowej wycieczki było zachęcanie uczniów do aktywnego spędzania czasu wolnego, poznawanie malowniczych okolic i spokojnych tras najbliższego regionu. Grupa uczniów starszych klas wraz z czterema nauczycielkami wyruszyła o 9.00 spod placówki by pokonać wyznaczoną trasę uliczkami i ulicami Kraśnika przez Park im. Jana Pawła II, Zalew Kraśnicki by dotrzeć do Gospodarstwa Agroturystycznego w Dąbrowie Bór. Tam podczas odpoczynku uczniowie w malowniczych okolicznościach przyrody mogli się posilić kiełbaską z ogniska i pograć w piłkę. Po południu zadowoleni, pełni wrażeń bezpiecznie wróciliśmy do szkoły.

Wesoła Noc w Szkole 2019
Z 31 maja na 1 czerwca w Naszej Szkole odbyła się druga noc w szkole pod hasłem: „Wesoła Noc w Szkole - lata 60-70”. Uczniowie szukali ducha przeszłości, tej przeszłości, która dla jednych wspominana jest z sentymentem, a dla drugich z koszmarem dnia codziennego. Dla uczestników była to „Wesoła Noc” polegająca na dobrej zabawie. Klasa V a oraz Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami i Panią Dyrektor spotkali się o 19. 00. Piątkowy wieczór rozpoczęliśmy od przygotowania miejsc noclegowych. Dzieci dzielnie nosiły materace, rozkładały karimaty, koce, śpiwory, podusie i przytulanki. Wieczorne atrakcje rozpoczęliśmy od zabaw na placu szkolnym tj.: „wyścig pokoju (gra w kapsle), gra w gumę, dwa ognie, klasy, rozgrywki drużynowe, gry w państwa-miasta itp.” Po pysznej przekąsce (pizzy) graliśmy w gry stolikowe, a potem urządziliśmy karaoke. Okazało się, że dzieci doskonale znają piosenki z lat 60-70. Po śpiewach i tańcach, których tej nocy nie brakowało, zaczęły się przygotowania do spania, czyli mycie, przebieranie się w nocne stroje, wskakiwanie do przytulnych śpiworów i tulenia się do milutkich przytulanek. Około 24.00 w szkole pogasły wszystkie światła, a my urządziliśmy sobie jeszcze seans filmowy. Oglądaliśmy film pt.: „Lessie wróć”, który większość dzieci oglądało z zaciekawieniem do końca. Byli i tacy, którzy po kilku minutkach zasnęli i było słychać tylko chrapanie… A rano pobudka? Oj ciężko, ciężko było wstać. Czekało pakowanie, sprzątanie i śniadanie – świeża drożdżówka z herbatą. O 7:00 trzeba było opuścić szkołę, czego dzieci nie robiły z ochotą. Taka gratka nie zdarza się często, a nasi uczniowie fantastycznie weszli w konwencję minionych dekad i bawili się wspaniale.
Opiekunowie: Iwona Ptaszek, Barbara Żak, Sławomir Tyc, Artur Hajdenraich, Anna Gaj

 

Sukcesy uczniów z języka polskiego w ogólnopolskich konkursach
Miło jest nam poinformować o sukcesach naszych uczniów w ogólnopolskich konkursach z języka polskiego. Kacper Gąbka , uczeń kl. 7 ,,a”, zajął 3.miejsce w ogólnopolskim konkursie ortograficznym ,,Ortograf”. Otrzymał od organizatorów medal i nagrodę książkową.
W II semestrze uczniowie naszej szkoły mogli sprawdzić swoje wiadomości i umiejętności w ogólnopolskim konkursie z języka polskiego ,,Panda”. Uczestniczyło w nim aż 32 uczniów z kl. IV- VIII. Uczeń klasy 7 ,,a” –Karol Tokarzewski - zajął 3. miejsce w kraju, otrzymał dyplom laureata i nagrodę książkową. To nie koniec naszych sukcesów, uczeń klasy V ,,b” – Kacper Szymczak - zajął 5. miejsce w kraju, dostał również dyplom laureata i nagrodę książkową. Chłopcy otrzymali ocenę celującą z języka polskiego na zakończenie roku. Do wyżej wymienionych konkursów uczniów przygotowała p. Anna Włoda. Gratulujemy chłopcom! Życzymy kolejnych sukcesów!

V Miejski Konkurs Piosenki Angielskiej „You can sing”
W dniu 29 maja 2019r. w Zespole Placówek Oświatowych nr 1 w Kraśniku odbył się V Miejski Konkurs Piosenki Angielskiej „You can sing”. Do konkursu przystąpiło dziewięciu uczniów kraśnickich szkół podstawowych, którzy byli zwycięzcami etapów szkolnych. Imprezę uświetnił swoją obecnością pan Krzysztof Babisz Kierownika Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom umiejętności językowych i muzycznych.
Zwycięzcami zostali:
I miejsce ex aequo – uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 – Weronika Zielińska oraz Wiktoria Gil ze Szkoły Podstawowej nr 6,
III miejsce – uczeń Szkoły Podstawowej nr 5 – Bartosz Mulier.
Podczas obrad jury obejrzeliśmy występ grupy tanecznej z klasy III a prowadzonej przez panią Marię Kołtun.
Nagrody wręczyli pan Krzysztof Babisz Kierownika Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu
i Spraw Społecznych oraz pani Krystyna Krotkiewicz Dyrektor ZPO nr 1.
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy za rok. Galeria Zdjęć
Organizatorzy: Anna Gąbka i Małgorzata Żelazna


 

WYCIECZKA DO JANOWA LUBELSKIEGO
"ZOOM NATURY"
21.05.2019 roku uczniowie świetlicy szkolnej z klas I-III uczestniczyli w wycieczce do Janowa Lubelskiego do Parku Rekreacji "Zoom Natury". W wyjeździe wzięło udział 20 uczniów wraz z opiekunami- p. A. Dąbrowską i p. I. Ptaszek. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy o godzinie 8.00 w świetlicy szkolnej. Wynajętym busem przejechaliśmy do Janowa, gdzie o godzinie 9.00 zaczęliśmy swoją "przygodę z naturą".
Pogoda nas nie rozpieszczała, ponieważ zaraz na początku naszej wycieczki zawisły nad nami ciemne chmury... O dziwo! nie spadł z nich deszcz, więc w podskokach i z wielką radością udaliśmy się do Parku linowego. Dzieciaki chętnie i rzecz jasna aktywnie zaczęły pokonywać trasę z przeszkodami. Wszystkie, zajęte znakomitą zabawą nie zauważyły deszczyku, który zaczął padać po godzinnej rozrywce w Parku linowym. Byliśmy jednak przygotowani i na taką ewentualność... Po szybkim dostosowaniu ubioru do warunków pogodowych przeszliśmy do kolejnego punktu programu wycieczki- mianowicie do Parku Kreatywnego.
Teraz deszcz mógł sobie padać do woli, ponieważ od tego momentu przechodziliśmy do różnych budynków, w których znajdowały się kolejne atrakcje naszej wycieczki.
Z wycieczki dzieci wróciły zadowolone i uśmiechnięte i z pustymi portfelami. Zapytacie dlaczego pustymi portfelami?. Odpowiedź chyba dla każdego jest i będzie oczywista!, ponieważ wszystkie pieniążki wydały zgodnie z ich przeznaczeniem, na pamiątki. Warto również podkreślić, że kultura osobista naszych uczniów podczas wycieczki była na bardzo wysokim poziomie. Jestem z Was dumna...GALERIA ZDJĘĆ A.D.

 
 

NIE SPOCZYWAMY NA LAURACH…
II MIEJSCE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM.
„Satysfakcja tkwi w wysiłku” jak pisze Mahatma Gandhi, zaś pełny wysiłek to pełne zwycięstwo…
To nie przypadek, że nasi uczniowie odnoszą sukcesy w sferze edukacji plastycznej. Składają się na nie czas poświęcany dziecku, motywacja i chęci. Talent nie wystarczy…Z doświadczenia w pracy z dziećmi wynika, że lepiej plastycznie rozwijają się te dzieci, które ciężko pracują i bardzo chcą to robić. Malowanie zaś, to coś znacznie więcej niż tylko umiejętność odwzorowywania przedmiotów na papierze. To metoda poznawania świata poprzez uważną obserwację i analizę.
Martynka Łukasiewicz z kl. II a zdobyła Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Papież Jan Paweł II przyjacielem sportu i olimpizmu” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 23. Im. Olimpijczyków Polskich w Lublinie i Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, zajmując II miejsce.
Pracę konkursową wykonała pod kierunkiem p. A. Dąbrowskiej. Uczennica dostała „sportowe” nagrody rzeczowe i otrzymała GRATULACJE od Organizatorów Konkursu, Dyrekcji naszej Szkoły, wychowawcy klasy i wychowawców świetlicy szkolnej oraz gromkie brawa od rówieśników. Życzymy dalszych sukcesów!!!
A.D.

 

WYTRWAŁOŚĆ PROWADZI DO SUKCESU…
I MIEJSCE W MIEJSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM.

W dniu 13.05.2019 roku nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie Miejskiego Konkursu Plastycznego „Tajemnice księżyca”, zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną Filia Nr 1 w Kraśniku. Uczennica Michalina Gurba z kl. I b, która wykonała pracę plastyczną pod kierunkiem p. A. Dąbrowskiej zdobyła I miejsce i Nagrodę. Serdeczne gratulacje Michalinie złożyła Dyrektor Szkoły Krystyna Krotkiewicz oraz wychowawcy świetlicy. Czekamy na dalsze sukcesy… A.D.

 

ZNOWU ZBIERAMY ZASZCZYTY…
WYRÓŻNIENIE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM!
To już 5 zwycięstwo Naszej Szkoły w tym roku w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym.
Martynka Łukasiewicz z kl. II a zdobyła nagrodę wyróżniającą za pracę plastyczną, którą wykonała pod kierunkiem p. Agnieszki Dąbrowskiej w Ogólnopolskim Konkursie „Kwiat dziełem doskonałym -Kwiaty kwitnące na drzewach”, zorganizowanym przez Polkowickie Centrum Animacji Wiejski Ośrodek Kultury w Sobinie.
W piątek 5 kwietnia b.r. odbyło się spotkanie komisji IV. Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Plastycznej „Kwiat dziełem doskonałym”, która wybrała najlepsze prace w aż 8 kategoriach. Było to nie lada wyzwanie, gdyż do tegorocznej edycji zgłoszono przeszło 1800 prac, z których 1600 zakwalifikowano do oceny jurorów. Prace komisji otworzył dyrektor PCA Bogusław Godlewski. Gościem honorowym i jednym z jurorów konkursu jest w tym roku Florian Kohut, artysta malarz, członek Związku Artystów Plastyków.
W krótkiej rozmowie zdradził swoje przemyślenia na temat wyboru najlepszych prac.
„– Każda praca ma swojego ducha. Artysta, młody twórca w różnym wieku po prostu zostawił swoją cząstkę serca pod tym co tworzył. Jako malarz podchodziłem do tego od strony technicznej i artystycznej, patrzyłem pod względem wykonania i techniki.”
GRATULACJE od Dyrekcji naszej Szkoły, wychowawców świetlicy oraz wychowawcy klasy!
A.D.
 

Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja
10.05.2019 r. w Zespole Placówek Oświatowych nr 1 odbyła się akademia z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Ustawa Rządowa, czyli Konstytucja 3 Maja, była drugą na świecie, a pierwszą w Europie ustawą zasadniczą. Uchwalona na Sejmie Czteroletnim w 1791 roku przez stronnictwo patriotyczne jako rezultat kompromisu ze stronnictwem królewskim, była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczpospolitej po I rozbiorze, ustalając podstawy ustroju nowożytnego w Polsce.
Uroczystość przygotowali uczniowie z kl.7 "a", 5 "c", 5 "b" i 6 "a" pod kierunkiem Pani Anny Włody. Szkolny chór pod przewodnictwem Pana Dariusza Bochniaka stworzył piękną muzyczną oprawę. Natomiast dekorację wykonała Pani Małgorzata Gałkowska.
Patriotyczne wiersze zaprezentowane przez uczniów przeniosły słuchaczy w „Owe lata szczęśliwe, gdy …w ratuszowej sali zgodzonego z narodem króla fetowali…”
W lekcji historii uczestniczyli uczniowie z klas I – VIII.II Szkolny Konkurs Ortograficzny "Mistrz Ortografii"
16.05.2019 r. odbył się II Szkolny Konkurs Ortograficzny "Mistrz Ortografii" dla uczniów kl. IV–VIII. W potyczkach ortograficznych uczestniczyło 28 uczniów. Celem konkursu było propagowanie wśród dzieci nawyków pracy nad poprawnością ortograficzną. Najeżony trudnościami ortograficznymi test przygotowany przez nauczycielkę języka polskiego - Annę Włodę najlepiej napisał Kacper Gąbka, uczeń kl. VII "a", który tym samym obronił tytuł Mistrza Ortografii Szkoły Podstawowe nr 1 wywalczony przed rokiem. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Młynarczyk (uczennica kl. VIII "b"), natomiast trzecie Weronika Zielińska (uczennica kl. VIII "a"). Dziękujemy uczestnikom i życzymy powodzenia naszej trzyosobowej grupie w miejskich zmaganiach z ortografią. Organizatorem konkursu była Anna Włoda.

„Mój Chrystus Połamany”
26 kwietnia 2019 r. uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć sztukę pt. „Mój Chrystus Połamany” wystawioną przez młodych aktorów – uczniów z klasy VI B, przygotowaną pod kierunkiem s. Emmanueli Kalinowskiej i p. Beaty Kwaśniak.
Bohaterem opowieści był Chrystus Połamany, którego zakonnik kupił w czwartek na rynku. Sztuka ukazywała problemy, z którymi borykają się w codziennym życiu nasze polskie rodziny: brak czasu dla starszych, chorych rodziców, chęć zdobycia bogactwa za wszelką cenę, postawienie kariery na pierwszym miejscu w życiu czy alkoholizm.
Jeśli ze swojego codziennego życia usuniemy Boga – mamy w sercu smutek i pustkę. Chrystus połamany, którego zakonnik kupił na targu za złotówkę, przemienił życie tych ludzi. Trzeba tylko umieć wsłuchać się w Jego głos i realizować Jego plan na nasze życie. To On sprawił, że syn – biznesmen przeprosił umierającą matkę za to, że ją opuścił, zostawił; matka – alkoholiczka zerwała z nałogiem, znalazła pracę i zaczęła opiekować się rodziną; kobieta, która prowadziła grzeszne życie, odnalazła drogę do Boga, a sprzedawca z targu, nastawiony tylko na zysk, pojednał się ze staruszką, której żałował bułki, bo nie było ją na nią stać.
Młodzi aktorzy starali się przekonać widownie, że „Chrystus kocha każdego człowieka, On chodzi i znajduje się pomiędzy wszystkimi rzeczami tej pogmatwanej i nieprawdopodobnej rupieciarni, jaką jest życie. Istotne jest, aby umieć Go szukać”. Chrystusa można odnaleźć wszędzie, wystarczy tylko mała, jak ziarnko gorczycy wiara. Jezus zmartwychwstał i żyje, jest pośród nas. Na koniec artyści zaprosili uczniów do wspólnego tańca na chwałę Boga i życzyli wszystkim, aby spotykali Jezusa każdego dnia w swoim życiu. 

OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY
„MĘKA PAŃSKA W OCZACH DZIECI I MŁODZIEŻY”
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym „MĘKA PAŃSKA W OCZACH DZIECI I MŁODZIEŻY”
Gratulujemy uczennicom, które w II etapie konkursu w Archidiecezji Lubelskiej osiągnęły sukces:
W kategorii - klasy I - III
II miejsce - Adrianna Jamróz z kl. I a
Wyróżnienia - Wiktoria Dębniak z kl. II a i Julia Sobutka z kl. III a
W kategorii - klasy IV - VI
III miejsce - Zuzanna Kamińska z kl. IV b

W szkolnym etapie tego konkursu zwyciężyli:
W kategorii - klasy I - III
I miejsce - Adrianna Jamróz z kl. I a
II miejsce – Wiktoria Dębniak z kl. II a
III miejsce - Julia Sobutka z kl. III a
Wyróżnienia – Paulina Kępowicz z kl. III a i Anita Krotkiewicz z kl. I a


W kategorii - klasy IV - VI
I miejsce – Karolina Kur z kl. VI a
II miejsce – Oliwia Czuba z kl. V a
III miejsce - Zuzanna Kamińska z kl. IV b
Wyróżnienia – Barbara Grabka z kl. VI b i Klaudia Wójcicka z kl. VI b
 

KOLEJNE ZWYCIĘSTWO…
Mamy ponowny powód do dumy, ponieważ Weronika Mazurek z klasy II a zdobyła kolejną nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Twórczości Plastycznej „Świat w oczach najmłodszych – Super być sportowcem”, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Stefana Żeromskiego w Nałęczowie, nad którym patronat objął burmistrz miasta – pan Wiesław Pardyka.
Uczennica wykonała pracę plastyczną pod kierunkiem p. Agnieszki Dąbrowskiej.
W dniu 25.04. 2019 roku Weronika została zaproszona na uroczyste wręczenie nagród połączone z częścią artystyczną oraz poczęstunkiem. Jej nagrodzona praca została zakwalifikowana na wernisaż. Trwałą pamiątką Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Plastycznej: „Świat w oczach najmłodszych…” jest barwny katalog z reprodukcjami najlepszych rysunków, którego okładką stała się praca naszej uczennicy. Ponadto Weronika otrzymała zestaw do badmintona, skakankę z licznikiem, dyplom, pastele oraz książki.
Gratulujemy!!!


SPRAWOZDANIE Z KIERMASZU WIELKANOCNEGO
W dniach 01.04.2019 – 05.04.2019 w Zespole Szkół Podstawowych Nr 1 odbył się tradycyjnie Kiermasz Wielkanocny zorganizowany przez Panią Agnieszkę Dąbrowską we współpracy z panią Iwoną Ptaszek, Małgorzatą Gałkowską i Marią Misiak. Do akcji przyłączyły się dzieci z klas 1-3 wraz z Samorządem Uczniowskim. Wcześniej wychowawcy świetlicy wspólnie z uczniami zaangażowali się w przygotowanie ozdób świątecznych na to wydarzenie. Powstały piękne prace. Można było kupić ręcznie robione kartki świąteczne, palemki, stroiki na drewnianej podstawie ozdobione gałązkami bukszpanu.
Kiermasz upłynął w miłej atmosferze. Dzieci chętnie pomagały w sprzedaży. Zebraliśmy 416zł!!! Fundusze ze sprzedaży stroików zostaną przeznaczone –zgodnie z regulaminem kiermaszu-w części do dofinansowania wycieczki dla uczniów świetlicy szkolnej do Parku Rozrywki w Janowie Lubelskim oraz na nagrody konkursów plastycznych, organizowanych przez wychowawców świetlicy.
Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe. Szczególnie Bankowi Spółdzielczemu Ziemi Kraśnickiej oraz rodzicom, którzy wspierali nas rzeczowo i materialnie.
Również Dyrekcji naszej Placówki za przychylność , wsparcie duchowe i za hojność Państwa kupujących na kiermaszu serdecznie dziękujemy!

Wesołych Świąt…
Zespół wychowawców świetlicy
A.D.

Nagroda Wyróżniająca dla naszej uczennicy
przyznana w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym...
Po raz kolejny mamy się czym poszczycić... Uczennica Martyna Łukasiewicz z klasy II a , która wykonała pracę plastyczną pod kierunkiem p. Agnieszki Dąbrowskiej , zdobyła Nagrodę Wyróżniającą w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym, pt: „W bajkowym świecie Mikołajka, Asterixa, Tintina…” zorganizowanym przez Katolickie Liceum Ogólnokształcące oo. Bernardynów w Łodzi. Martynka w nagrodę dostała dyplom za udział w konkursie, teczkę z przewodnikiem turystycznym woj. Łódzkiego, worek na przybory szkolne oraz książkę - „Pieniądze nie rosną na drzewach” i poradnik „Moje pieniądze-sztuka zarabiania, wydawania i oszczędzania”.
Martynka odebrała szczere gratulacje od wychowawców świetlicy oraz Dyrekcji Szkoły.
A.D.


W ŚWIECIE BAJKI

D
zieci uwielbiają "spektakle". Jeszcze bardziej lubią jednak same tworzyć przedstawienia. Teatr łączy w sobie słowo, obraz, ruch i muzykę. Gdy bierzemy udział w sztuce, angażujemy wszystkie zmysły. Dzieciom bardzo to odpowiada, bo współgra z ich sposobem postrzegania świata.
W dniu 15.03.2019 roku w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie z bajką...
Uczniowie zagrali w inscenizacji „Jaś i Małgosia", którą przygotowała A. Dąbrowska. Przybyli ważni dla nas goście - Pani Teresa Skorupa - zastępca dyrektora, uczniowie klas I-III z wychowawcami oraz grupy zerówki z przedszkola.
Przedstawienie, w którym w grę aktorów wcielili się uczniowie świetlicy okazało się być niesamowitym przeżyciem dla widzów. Natomiast świadomość tego, że wspólnymi siłami mogą osiągnąć postawiony sobie cel, wszystkich zjednoczyło. Teatr to więcej niż nauka, to przede wszystkim doskonała zabawa, kooperacja i emocje. Dlaczego więc nie dać tego dzieciom?...
A.D.

 

Dzień Otwarty
Dnia 28.02.2019 r. w w naszej placówce odbył się Dzień Otwarty pod hasłem „Zdrowo, kolorowo, witaminowo”. Na wstępie głos zabrała pani dyrektor Krystyna Krotkiewicz, która przywitała zebranych gości i zapoznała z ofertą edukacyjną szkoły.
Swoją obecnością zaszczycił nas pan Krzysztof Babisz przedstawiciel Urzędu Miasta Kraśnik. Rodzice wraz z dziećmi mogli obejrzeć prezentację multimedialną informującą o działalności naszej placówki. Uczniowie klas zerowych, kl. I b i III a zaprezentowali część artystyczną dotyczącą zdrowego stylu życia.
Następnie odbyło się podsumowanie miejskiego konkursu plastycznego
„Zdrowo, kolorowo, witaminowo” pod patronatem honorowym pana Wojciecha Wilka Burmistrza Miasta Kraśnik. Na zakończenie rodzice i dzieci degustowali zdrową żywność przygotowaną przez rodziców. Podsumowaniem Dnia Otwartego było zwiedzanie szkoły.

Zasady bezpiecznego spędzania ferii zimowych

Zwycięstwo w konkursie Come to „Górka”
Dnia 1 lutego 2019r. w Zespole Szkół nr 1 w Kraśniku odbył się konkurs z języka angielskiego Come to „Górka”. Do konkursu przystąpiło 17 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z powiatu kraśnickiego. Uczeń naszej szkoły Kacper Kurczak z klasy VIII b zajął I miejsce.
Uczestnicy odpowiadali na pytania sprawdzające wiedzę z różnych dziedzin życia w krajach anglojęzycznych oraz znajomość gramatyki i słownictwa.
Kacper okazał się najlepszy.
Gorąco mu gratulujemy!!!
A.G.

SPRAWOZDANIE Z KIERMASZU BOŻONARODZENIOWEGO
W dniach 04.12.2018 – 14.12.2018 w Zespole Szkół Podstawowych Nr 1 odbył się tradycyjnie Kiermasz Bożonarodzeniowy zorganizowany przez Panią Agnieszkę Dąbrowską we współpracy z panią Iwoną Ptaszek, Małgorzatą Gałkowską i Marią Misiak. Do akcji przyłączyły się dzieci z klas 1-3 wraz samorządem uczniowskim. Wcześniej wychowawcy świetlicy wspólnie z uczniami zaangażowali się w przygotowanie ozdób świątecznych na to wydarzenie. Powstały piękne prace. Można było kupić ręcznie robione kartki świąteczne, choinki z papieru, materiału oraz stroiki na drewnianej podstawie ozdobione gałązkami świerku.
Kiermasz upłynął w przedświątecznej i miłej atmosferze. Dzieci chętnie pomagały w sprzedaży. Zebraliśmy 705zł!!! Fundusze ze sprzedaży stroików zostaną przeznaczone – zgodnie z regulaminem kiermaszu - w części jako dofinansowani wycieczki dla uczniów świetlicy szkolnej do Parku Rozrywki w Janowie Lubelskim oraz na nagrody konkursów plastycznych, organizowanych przez wychowawców świetlicy.
Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe. Szczególnie Bankowi Spółdzielczemu Ziemi Kraśnickiej oraz rodzicom, którzy wspierali nas rzeczowo i materialnie.
Również Dyrekcji naszej Placówki za przychylność, wsparcie duchowe i za hojność Państwa kupujących na kiermaszu serdecznie dziękujemy!
Zespół wychowawców świetlicy
A.D.

 

Stypendyści „Jedynki”
11 grudnia 2018r w sali operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów w ramach programu „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2018 – 2019.
Dwoje uczniów naszej szkoły Kacper Gąbki z kl. VII a oraz Aleksandra Młynarczyk z kl. VIII b – za wybitne osiągnięcia w nauce zostało wyróżnionych stypendiami. Wraz z uczniami w gali uczestniczyła pani dyrektor - Krystyna Krotkiewicz oraz p. Anna Gąbka. Dyplomy wręczył Marszałek Województwa Lubelskiego p. Jarosław Stawiarski.
A.G.

ANDRZEJKI
Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, …wróżb…
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
W dniu 30 listopada 2018 roku odbyły się zabawy andrzejkowe, których uczestnikami byli uczniowie klas I-III uczęszczających do świetlicy szkolnej. Organizatorami imprezy były wychowawczynie świetlicy.
Uczniowie, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowali wróżby. Panie czarodziejską laską przepowiadały przyszłość. Symbole wiedzy magicznej, świece, lampiony i inne elementy dekoracji dodawały tajemniczości całej scenerii. Uczniowie wraz ze swoimi opiekunami tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki. Każdy uczeń mógł skorzystać z poczęstunku, który przygotowały wychowawczynie świetlicy.
Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następną andrzejkową zabawę. Dzieci zadowolone wróciły do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyły sobie tego magicznego wieczoru.
A.D
.

Święta tuż, tuż…
W dniu 27 listopada 2018 roku rozpoczęliśmy wielkie przygotowania do Kiermaszu Bożonarodzeniowego, który tradycyjnie odbędzie się w naszej szkole. Organizatorem jest pani Agnieszka Dąbrowska we współpracy z Panią Iwoną Ptaszek, Małgorzatą Gałkowską oraz Marią Misiak.
W dniach od 04. 12. 2018 roku do 14. 12.2018 roku rozpoczniemy sprzedaż stroików bożonarodzeniowych oraz kartek świątecznych wykonanych przez uczniów świetlicy oraz Samorząd Uczniowski oraz organizatorów.
W tym roku, pragniemy część dochodu ze sprzedaży stroików przeznaczyć na dofinansowanie wycieczki wyróżnionym uczniom ze świetlicy szkolnej do Parku Rekreacji w Janowie Lubelskim.
Serdecznie zapraszamy
Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe, za które zakupiono niezbędne produkty do stroików.
Zespół wychowawców świetlicy
A.D.

Konkurs wiedzy o św. Stanisławie Kostka
Konkurs wiedzy o św. Stanisławie Kostce
Parafia Wniebowzięcia NMP w Kraśniku w 450 rocznicę „narodzin dla nieba”-patrona dzieci i młodzieży – św. Stanisława Kostki zorganizowała konkurs plastyczny „Scena z życia św. Stanisława Kostki” oraz konkurs wiedzy o św. Stanisławie Kostce dla uczniów klas I-IV .
25 listopada 2018 r. w kościele został rozstrzygnięty konkurs plastyczny. Nagrodzeni uczniowie z naszej szkoły to:
Paulina Kępowicz z kl. III a - I miejsce
Julia Zielińska z kl. IV b oraz Oliwier Smołecki kl. I a - II miejsce
Natalia Smołecka z kl. IV b - III miejsce
Wyróżnienie otrzymał Maciej Pietras z kl. II a.
Natomiast finał międzyszkolnego konkursu wiedzy o św. Stanisławie Kostce odbył się w naszej szkole 26 listopada 2018r. Organizatorami finału były: s. Emmanuela Kalinowska i p. Beata Kwaśniak.
Finaliści z trzech szkół - SP nr 1, PSP nr 2 i SP z Kowalina w pierwszej części konkursu rozwiązywali test. Następnie po krótkiej przerwie na słodki poczęstunek, odbyła się druga część konkursu – walka o trzecie miejsce chłopców z PSP 2 i SP z Kowalina, którzy w pierwszej część otrzymali taką samą ilość punktów.
Nagrody i dyplomy wręczyła uczniom Pani dyrektor Krystyna Krotkiewicz.
Gratulujemy uczniom „1”, którzy zdobyli I miejsce – Basi Grabce z kl. VI b i II miejsce – Kacprowi Gąbce z kl. VII a oraz Bartoszowi Kowalskiemu z kl. IV z SP w Kowalinie za zajęcie III miejsca.
s. E.Podsumowanie obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
Podobnie, jak co roku w październiku, uczniowie naszej szkoły wzięli czynny udział w obchodach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne święto przebiegało pod hasłem: Książka to przyszłość.
W związku z tym świętem na uczniów naszej szkoły czekały liczne akcje i konkursy:
„Kolorowa jesień” osoby nagrodzone: Oliwier Smołecki, Aleksandra Łycha, Julia Sobutka, Zuzanna Kamińska.
„Mój lapbook” nagrody otrzymali: Bartosz Sagan, Oliwia Czuba, Wojciech Szwedo, Oliwia Kamola, Jakub Sagan, Aleksandra Rupeć, Dominika Grabowska i Wernika Pąk.
Czytelnikiem miesiąca zostali: Nikola Rapciuk kl.1 b i Kamil Krzyżak z klasy 6 b.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.
B.K.


W 100–lecie Odzyskania Niepodległości
W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole zorganizowano konkurs literacki ”Moja rodzina w Niepodległej Ojczyźnie” i plastyczny „Niepodległa to My”. Konkursy były skierowane do uczniów klas I-VIII. Komisja nagrodziła następujące osobyPiramida zdrowia:
konkurs literacki: Natalia Dzikowska, Jakub Sagan, Karol Tokarzewski, Marcel Jamróz- organizator p. Anna Włoda
konkurs plastyczny: Julia Bartosiak, Lena Lewandowska, Lena Jamróz, Amelia Mazurek- organizator p. Teresa Skorupa i p. Beata Kwaśniak.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a nagrodzonym gratulujemy.
B.K.

 

I miejsce dla naszej uczennicy w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym
Dnia 5 listopada 2018 roku nastąpiło podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "100 - lecie Odzyskania Niepodległości w oczach dziecka" zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 46 w Bytomiu im. Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego.
Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie nadruku na koszulkę z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uczennica naszej szkoły- Weronika Mazurek z klasy IIa, która wykonała pracę pod kierunkiem pani Agnieszki Dąbrowskiej zdobyła I miejsce. Nagrodą dla zwyciężczyni była koszulka z nadrukiem jej pracy plastycznej oraz gra interaktywna, piórnik i Księga Baśni Świata.
W dniu 22 listopada 2018 roku podczas apelu szkolnego Weronika odebrała szczere gratulacje od Dyrektora Szkoły Pani Krystyny Krotkiewicz.
A.D

Ślubowanie klas pierwszych
Dzień 9 listopada to ważna data w życiu naszej szkoły. Tego dnia obchodziliśmy "Dzień Patrona" naszej szkoły. To także dzień w którym uczciliśmy   100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
34 uczniów klas pierwszych zdało w tym dniu swój pierwszy egzamin i  zostało pasowanych na uczniów SP nr 1.
Rozpoczęcie nauki w szkole jest wielkim przeżyciem dla dziecka i jego rodziny. Dzieci muszą sprostać nowym wymaganiom jakie stawiają przed nim nauczyciele.
Do uroczystości ślubowania uczniowie przygotowali się pod okiem wychowawczyń. Od początku roku szkolnego uczyli się piosenek, wierszy, poznawali prawa i obowiązki ucznia. Uroczystość ślubowania odbyła się w odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej. W związku ze stuleciem Odzyskania Niepodległości miała charakter patriotyczny. Uczniowie mimo dużej tremy doskonale zaprezentowali swój program artystyczny. Kulminacyjnym punktem było uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, a o godz. 11:11 wspólne odśpiewanie  "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie pierwszoklasiści zostali pasowani przez Dyrekcję Szkoły p. Krystynę Krotkiewicz i p. Teresę Skorupę. Na koniec uroczystości wychowawczynie wręczyły dzieciom pamiątkowe dyplomy. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów w nauce. D.A.

Dzień Postaci z Bajek
5
listopada był szczęśliwym dniem w naszej szkole. Dzięki wspaniałym pomysłom uczniów na przebranie mogliśmy przez cały dzień śpiewać „Witajcie w naszej bajce”. I właśnie takie hasło przyświecało nam tego dnia. Cały poniedziałkowy dzień poświęcony był właśnie postaciom z bajek i radosnej zabawie. Przyświecała nam myśl, że szkoła to nie tylko nauka. Szkoła - to także czas zabawy, uśmiechu, radości z bycia dzieckiem. Wykorzystajmy każdą możliwość, aby tak krótkie dzieciństwo wypełniła radość i szczęście. W przyszłości na pewno zaowocuje to wypuszczeniem w świat pewnego siebie i swoich wartości młodego człowieka. I.P

Książka miesiąca.
W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji w bibliotece szkolnej przeprowadzono szereg działań, których celem było propagowanie czytelnictwa. Uczniowie wzięli licznie udział w konkursach czytelniczych.
Jednym z nich był konkurs "Książka miesiąca", który pozwolił stworzyć ranking najpopularniejszych wśród uczniów książek. W tym roku na pierwszym miejscu znalazła się: "Charlie i fabryka czekolady".  T.S.

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski ,,Wolna i Niepodległa” w SP 1
18 października 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski ,,Wolna i Niepodległa”. Celem konkursu było pielęgnowanie postaw patriotycznych, upowszechnianie twórczości o tematyce patriotycznej, zachęcanie do kształtowania poczucia silnej więzi emocjonalnej, społecznej i kulturowej z własnym narodem, z jego historią, tradycją i wartościami oraz rozwijanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień dzieci. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych:
* I kategoria – uczniowie kl. IV- VIII SP,
* II kategoria – uczniowie kl. III gimnazjum.
Jury oceniało dobór repertuaru (jego wartość artystyczną, oryginalność i dostosowanie do możliwości wykonawczych recytatora), dykcję oraz interpretację utworu. Uczniowie prezentowali wysoki poziom artystyczny. Komisja przyznała następujące miejsca:
*I kategoria – uczniowie kl. IV- VIII SP:
1. miejsce Aleksandra Markoff – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3,
2. miejsce Nikola Lewandowska - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5,
3. miejsce Katarzyna Gozdalska - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2.
* II kategoria – uczniowie kl. III gimnazjum:
1. miejsce Alicja Żurek,
2. miejsce Karolina Kulpa,
3. miejsce Dominika Grządka.
Uczennice reprezentowały Publiczne Gimnazjum nr 2.
Konkurs poezji patriotycznej był, zgodnie z oczekiwaniem organizatorów, okazją do spotkania z niezwykłymi dziełami literatury polskiej różnych epok oraz dojrzałej refleksji nad historią i współczesnym kształtem naszej Ojczyzny. Laureaci otrzymali z rąk Dyrektora ZPO1 - Pani Krystyny Krotkiewicz nagrody książkowe. Wszystkim uczestnikom konkursu wręczono pamiątkowe dyplomy. Dla uczniów i opiekunów przygotowano słodki poczęstunek.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy. Dziękujemy nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu.
Koordynatorem konkursu była Pani Anna Włoda. O piękną dekorację sali zadbała, jak zawsze, Pani Małgorzata Gałkowska.
A.W.

 

„Pszczoła to skarb”
W dniu 05.10.2018r w CKiP w Kraśniku rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Pszczoła to skarb”. Konkurs objęty jest honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty Teresy Misiuk. Uczniowie naszej szkoły ( ZPO nr 1 w Kraśniku) zdobyli nagrody w postaci dyplomów i książek, które zostały wręczone przez Burmistrza Miasta Kraśnik Mirosława Włodarczyka, Wicestarostę Powiatu Kraśnickiego Mariusza Sochę oraz Stanisława Różyńskiego, prezesa zarządu Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie. Podczas uroczystości wręczania nagród dzieci miały okazję skorzystać z kawiarenki i poczęstunku przygotowanego przez organizatorów. Wszyscy laureaci konkursu obejrzeli również bajkę „Pszczółka Maja. Miodowe igrzyska”.
Nagrody zdobyły:
Alicja Garbacz z kl. II b
Lena Lewandowska z kl. II b
Dziewczynki wykonały prace plastyczne pod kierunkiem pani Agnieszki Dąbrowskiej .
Nagrodzeni również zostali uczniowie z klasy VI b
Milena Lewandowska
Wojciech Szwedo, których „przewodnikiem plastycznym” była pani Beata Kwaśniak.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!! A.D.

 

Wybory Samorządu Uczniowskiego
Dnia 28 września 2018r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego ZPO Nr1 w Kraśniku, który jest przedstawicielem i głosem wszystkich uczniów. Jest też pomysłodawcą i współorganizatorem wielu szkolnych przedsięwzięć. Wybory były poprzedzone kampanią wyborczą. Kandydaci do Samorządu przygotowali bardzo ciekawe i oryginalne plakaty przedstawiające najważniejsze punkty swojego programu. Spośród wszystkich chętnych do pracy w samorządzie, podczas tajnych wyborów wyłoniono 25 uczniów. Został wybrany zarząd SU, w składzie: Weronika Gozdalska – przewodnicząca, Weronika Zielińska – z-ca przewodniczącej, Aleksandra Młynarczyk – sekretarz.
Opiekunami wspierającymi pracę Samorządu Uczniowskiego zostali: p. Iwona Ptaszek,
p. Jarosław Nieradko i p. Sławomir Tyc.

Gratulujemy przedstawicielom Samorządu Uczniowskiego!!!
Życzymy wielu pomysłów i zapału do pracy w nowym roku szkolnym 2018/2019.
I.P.

Dzień Chłopaka i Otrzęsiny Klas IV
27 września w naszej szkole odbyła się uroczystość, której celem była integracja społeczności uczniowskiej. Uczniowie klas IV wzięli udział w otrzęsinach, podczas których zostali poddani próbom wysiłku ciała i umysłu. Otrzęsiny przebiegały w znakomitej atmosferze. Całą zabawę prowadził Samorząd Uczniowski pod opieką opiekuna SU pani Iwony Ptaszek. Uczniowie klas czwartych podczas otrzęsin mieli do wykonania zadania: rysowanie swojej wychowawczyni, quiz z wiedzy o szkole, picie mleka na czas oraz zmagania sportowe.
Uczniowie z radością i uśmiechem na twarzy wykonali wszystkie zadania i tym samym pomyślnie zostali przyjęci do braci uczniowskiej klas IV – VIII.
W tym dniu święto mieli także nasi chłopcy, uwiecznieniem wspaniałego dnia była dyskoteka, na której wszyscy świetnie się bawili. I.P.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019
Rok szkolny 2018/2019 rozpoczęliśmy 3 września.