AKTUALNOŚCI

„MŁODZI WŚRÓD DOROSŁYCH”
W dniu 27 maja 2018 r. Uczniowie naszej szkoły należący do Scholi Dziecięcej śpiewającej w naszej parafii podczas Mszy Św. dla dzieci wzięli udział w Koncercie Pieśni Maryjno – Patriotycznej zorganizowanym przez Dziekana Dekanatu Kraśnickiego Ks. Jerzego Zamorskiego oraz Burmistrza Miasta Kraśnik Mirosława Włodarczyka w Kościele Wniebowzięcia NMP w Kraśniku. Młodzi artyści zaśpiewali trzy pieśni Maryjne przy akompaniamencie Pana Artura Żurka (organy), Julki Wieczorek (skrzypce), Magdaleny Nawrockiej (obój), Patrycji Nowak (flet poprzeczny). Byli najmłodszymi wykonawcami wśród prezentujących się dwunastu zespołów, chórów i orkiestr. Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami. Był to pierwszy, tak poważny ich występ.
GRATULUJEMY MŁODYM ARTYSTOM!
W dniu 2 czerwca czekała na nich miła niespodzianka. Po cotygodniowej próbie w domu Sióstr Pasjonistek dzieci zostały zaproszone do ogrodu sióstr, gdzie czekało na nich mnóstwo atrakcji. Siostry z rodzicami dzieci przygotowały grilla, gorące gofry z truskawkami i bitą śmietaną, słodkości i lody. Nie zabrakło oczywiście tańca, „zimnego prysznica” w ten upalny dzień oraz rozegranego meczu – Rodzice kontra Dzieci. Był to wspaniały czas integracji uczniów z kilku szkół kraśnickich w różnym wieku (od przedszkola do liceum), a także ich rodziców.

WYCIECZKA W BIESZCZADY
W dniach 21-23 maja 2018 r. uczniowie klasy VI A, VI B, VII A i VII B razem ze swoimi opiekunami panią Anną Suchorą, Anną Włodą, Anną Gąbką, Iwoną Ptaszek i s. Emmanuelą Kalinowską wyjechali na wycieczkę w Bieszczady.
Pierwszego dnia zwiedzali w Załużu ruiny zamku Sobień i podziwiali panoramę Doliny Sanu; w Myczkowicach przenieśli się do Ogrodu Biblijnego i Parku Miniatur, w którym mogli podziwiać makiety drewnianych kościołów oraz cerkwi z Polski, Słowacji i Ukrainy, a także zobaczyli największą polską zaporę wodną w Solinie. Na obiadokolację dotarli do Ośrodku Wypoczynkowego „Ranczo” w Wołkowyi.
Następnego dnia po śniadaniu wyruszyli w Bieszczady. Przemierzając górskie szlaki. Tego dnia przeszli ok. 20 km. Zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi wrócili na swoje „Ranczo”, gdzie po obiadokolacji ingerując się między klasami, grali w piłkę i gry drużynowe.
Wszystko co piękne, szybko się kończy. Trzeciego dnia po śniadaniu i zapakowaniu walizek do autokaru udali się w drogę powrotną. Był to również dzień pełen wrażeń. Na początku zatrzymali się w Lesku, gdzie podziwiali nieożywiony pomnik przyrody „Kamień Leski”. Następnie przejechali do Bóbrki. Tam zwiedzili Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, a po pysznym obiedzie przejechali do Odrzykonia. Ruiny Zamku Kamieniec okazały się nie lada atrakcją. Powodzeniem cieszyła się „sala tortur”, w której nawet opiekunów można było zakuć w dyby. Ostatnim punktem wycieczki był Rezerwat „Prządki”. Po krótkim spacerze, już w kroplach deszczu wszyscy udali się do autokaru, w którym ze śpiewem na ustach i wielką radością w sercach wracali do ukochanego Kraśnika, aby następnego dnia już o 8.00 rano ponownie zasiąść w szkolnych ławkach i z nowym zapałem zdobywać wiedzę.

WYCIECZKA DO ZAMOŚCIA I KRASNOBRODU
28 maja 2018 r. uczniowie klas III A i III B razem ze swoimi wychowawcami p. Agatą Deleszek i p. Renatą Karpińską oraz s. Emmanuelą i ks. Mateuszem, a także kilkoma rodzicami pojechali na dziękczynną po I Komunii Św. wycieczkę – pielgrzymkę do Zamościa i Krasnobrodu.
Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w ZOO w Zamościu. Dzieci były zachwycone. Podziwiały piękne zwierzęta i ich czasami śmieszne zachowania. Trudno było zrobić sobie zdjęcie z pięknym tygrysem spacerującym za szklaną szybą, czy szybko skaczącymi małpkami, ale żyrafy chętnie pozowały do fotek.
Następnie wszyscy udali się z Panem Przewodnikiem na Stare Miasto, gdzie zwiedzili Katedrę, podziwiali piękne kamienice i wysłuchali hejnału. Po długim spacerze w blasku słońca z wielką radością udali się na obiad do „zamojskich piwnic”, gdzie mogli się ochłodzić, zjeść smaczny posiłek i wypić dużo orzeźwiającego soku.
Kolejnym punktem programu była wizyta w Krasnobrodzie. Najpierw mali pielgrzymi udali się do miejsca, w którym Matka Boża objawiła się Jakubowi Ruszczykowi w 1640 r. - kapliczki na wodzie. Wypływająca ze źródeł pod kaplicą woda jest, według miejscowej ludności oraz licznie do tego miejsca przybywających pielgrzymów, lecznicza. Następnie zwiedzili klasztor – sanktuarium, w którym znajduje się cudowny obraz Matki Bożej oraz powstałe przy nim Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej. Dzieci zachwycały się pięknymi ptakami w „Ptaszarni”, podziwiały piękne wieńce dożynkowe oraz z zaciekawieniem oglądały sprzęty używane w gospodarstwach domowych i rolnych przez ich pradziadków.
Punktem kulminacyjnym wyjazdu była dziękczynna Msza Święta za dar I Komunii Świętej odprawiona przez Ks. Mateusza u stóp Matki Bożej Krasnobrodzkiej. Dzieci pod kierunkiem s. Emmanueli przygotowały oprawę liturgiczną tej Eucharystii.
Nie zabrakło zatem atrakcji dla ducha i ciała. Po „duchowej uczcie” wszyscy nieco zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi wrócili do rodzinnych domów.

Konkurs piosenki angielskiej w ZPO nr 1
W dniu 6 czerwca 2018 r. w Zespole Placówek Oświatowych nr 1 w Kraśniku odbył się IV Miejski Konkurs Piosenki Angielskiej „You can sing”. Do konkursu przystąpiło dwunastu uczniów kraśnickich szkół podstawowych, którzy byli zwycięzcami etapów szkolnych. Laureatów wyłoniono w dwóch kategoriach wiekowych; klasy I – IV oraz V – VII. W pierwszej kategorii zwycięzcą została uczennica SP 3 Zofia Winnicka; w drugiej zaś pierwsze miejsce zajął Jan Wieczorek z SP 2. Drugie miejsce ex aequo uzyskały Julia Chmielarska ze Szkoły Społecznej i Nikola Lewandowska uczennica SP 5, a trzecie miejsce zdobyła uczennica SP 1 Ada Aleksandrowicz. Imprezę uświetnił swoją obecnością pan Mirosław Włodarczyk Burmistrz Miasta Kraśnik. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom umiejętności językowych i muzycznych. Nagrody wręczyła pani Krystyna Krotkiewicz Dyrektor ZPO nr 1. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy za rok.
Organizatorzy: Anna Gąbka i Małgorzata Żelazna.

Wycieczka
Dnia 29 maja 2018 roku uczniowie świetlicy szkolonej i Samorządu Uczniowskiego, pod opieką Pani Iwony Ptaszek, Agnieszki Dąbrowskiej, Anny Gaj oraz Magdaleny Pyzik, uczestniczyli w całodniowej wycieczce do Kazimierza Dolnego i Janowca. Celem wycieczki było zwiedzanie cennych zabytków i architektury miasta, pogłębienie wiedzy , miłe spędzenie czasu i integracja dzieci.
Pierwszym etapem naszej podróży był piękny, zabytkowy Kazimierz Dolny. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru między Kamienicami miasta. Doszliśmy na Rynek i zabytkowymi uliczkami udaliśmy się na Zamek i Basztę z XIII wieku, z której podziwialiśmy panoramę miasta.
Kazimierz Dolny to niezwykle malownicza miejscowość, bardzo stara, polska osada nad Wisłą. Większość budowli charakteryzuje czerwona dachówka, bielone od zewnątrz ściany i kamienne podmurówki. Wszystkie domy utrzymane są w godnym podziwu porządku, dzięki czemu miasteczko ma specyficzny charakter, urok i wdzięk.
W Kazimierzu zwiedziliśmy również kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, który posiada jedne z najstarszych zachowanych organów w oprawie modrzewiowej. Pokonaliśmy również drogę na Górę Trzech Krzyży. Nasze najmłodsze dzieci z klasy pierwszej okazały się niezmiernie wytrwałe, mimo iż upał dawał się we znaki. Wszyscy byli bardzo zmęczeni, lecz każdy doszedł do wymarzonego celu. Naprawdę się opłaciło, widok był piękny.
Ostatnim etapem naszej wycieczki był rejs promem po Wiśle, podczas którego podziwialiśmy panoramę Kazimierza Dolnego i Janowca.Naszym kolejnym punktem zwiedzania były ruiny zamku w Janowcu. Tam zapoznaliśmy się z legendą o „ Białej Damie ” czyli Helenie Lubomirskiej, która w wieku 18 lat rzuciła się z wieży z powodu rodziców , którzy zabronili jej spotykać się z ukochanym. W zamku tym w każdą księżycową noc straszy do dziś…We wnętrzu zamkowym zwiedzaliśmy wystawę porcelany i fajansu oraz galerię portretów. W Janowcu odwiedziliśmy również zabytkowy dworek, skansen, w którym można było obejrzeć spichlerz, różne narzędzia gospodarskie, np. beczki na słoninę i kapustę, maselniczkę, łodzie – krypy i sieci rybackie.
Wszystko, co dobre kiedyś się kończy, więc po wyczerpaniu wszystkich punktów programu wycieczki, wyruszyliśmy w drogę powrotną do Kraśnika, gdzie czekali na swoje pociechy rodzice.
Wycieczka była bardzo udana, a wspomnienia z niej na długo pozostaną w naszej pamięci.
Dziękujemy dzieciom za ich wspaniałą postawę podczas naszego wspólnego pobytu w Kazimierzu Dolnym i okazanie szacunku i wysokiej kultury osobistej podczas zwiedzania zabytkowych miejsc.
Wasze atuty dostrzeżone oraz nagłośnione zostały również przez innych turystów zwiedzających miasto. Jesteśmy z WAS dumni…

REGULAMIN RAJDU PIESZEGO

1.Cel imprezy
• Poznawanie walorów przyrodniczych najbliższej okolicy „Mała Ojczyzna”.
• Integracja środowiska szkolnego
• Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu
• Promowanie zdrowych i aktywnych form spędzania wolnego czasu.
• Upowszechnianie turystyki pieszej.
2.Organizator
Organizatorem rajdu pieszego jest Zespół Placówek Oświatowych nr 1 w Kraśniku
3. Warunki uczestnictwa
W Rajdzie mogą brać udział wszyscy chętni uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły.
Imienne zgłoszenia należy składać osobiście wraz z wpisowym w wysokości 10 złotych
w kancelarii szkoły w terminie do 12.06.2018 . Wpisowe będzie wykorzystane na potrzeby związane z organizacją i przeprowadzeniem Rajdu.
W przypadku nie zgłoszenia się na Rajdzie wpisowe nie będzie zwracane!
Wpisanie się na listę uczestników Rajdu świadczy o akceptacji regulaminu Rajdu.
Uczestnicy rajdu pieszego zobowiązani są do:
- Przestrzegania regulaminu rajdu oraz obowiązkowego podporządkowania się decyzjom organizatora rajdu. Dokonując zgłoszenia, uczestnik składa tym samym oświadczenie, iż akceptuje postanowienia niniejszego regulaminu.
- Stosowania się do poleceń, zakazów i nakazów wydawanych przez organizatora rajdu oraz przewodnika.
- Przemieszczania się zwartą grupą i niezbaczania z wyznaczonego szlaku.
- Niepełnoletni uczestnicy zobowiązani są do przedstawienia pisemnej zgody rodziców lub prawnych opiekunów.
- Przy przekraczaniu jezdni (drogi) opiekunowie zabezpieczają przejście i przeprowadzają całą grupę na drugą stronę.
- Tempo marszu nadaje opiekun grupy i jest ono dostosowane do tempa najwolniejszego uczestnika.
- Czas i miejsce odpoczynku wyznacza opiekun grupy.
- Wszelkie niedyspozycje zdrowotne bezzwłocznie należy zgłaszać organizatorowi rajdu.
- Obowiązują zachowania proekologiczne.
-Przestrzeganie Karty Turysty, przepisów przeciwpożarowych, ruchu drogowego i ochrony przyrody
- Nieprzestrzeganie regulaminu rajdu powoduje wykluczenie z rajdu.
4..Termin realizacji rajdu
Rajd pieszy odbędzie się dnia 19 czerwca 2018 roku
5.Przebieg rajdu pieszego
Trasa: (około 6 - 8 km) ZPO nr 1- Kolonia Pasieka- ZPO nr 1
Program rajdu: zbiórka przed szkołą, przejście do Kolonii Pasieka- agroturystyka
„u Bożenki”, gry i zabawy, kiełbasa z grilla, powrót pieszo do szkoły.
Zbiórka: 19 czerwca 2018 roku (wtorek) o godz. 8.30 na placu przy szkole
Przewidywany powrót do szkoły około godz. 14.30.
6.Postanowienia końcowe
- Wszelkich informacji udziela organizator rajdu.
- Uczestnicy muszą zachować szczególną ostrożność na szlaku.
- Uczestnicy rajdu zobowiązani są do znajomości Regulaminu Rajdu i stosowania się do zaleceń organizatora.
-Uczestnicy biorą udział w rajdzie na własną odpowiedzialność. Organizatorzy rajdu nie przyjmują odpowiedzialności za wypadki i szkody osobowe, rzeczowe i majątkowe wynikłe przed, w czasie rajdu lub po rajdzie, zarówno wobec uczestników jak i osób trzecich.
- Organizator nie ponosi odpowiedzialności materialnej za rzeczy zaginione, zgubione lub skradzione w trakcie imprezy.
- Wszyscy uczestnicy wyrażają zgodę na publikację ich wizerunków w relacjach z przebiegu rajdu, zamieszczonych w mediach oraz materiałach promocyjnych organizatorów.
- Zdjęcia, nagrania filmowe mogą być wykorzystane przez organizatorów rajdu
7.Zapewnienia organizatora
Organizatorzy rajdu zapewniają uczestnikom:
- poczęstunek na mecie rajdu w postaci kiełbasek z ogniska wraz z dodatkami
- okolicznościowy znaczek

Podsumowanie Powiatowego Międzyszkolnego Konkursu Bibliotecznego                        „Książka nas łączy”
Dnia 27 kwietnia 2018 roku w auli Szkoły Muzycznej w Kraśniku odbył się finał IX edycji  Powiatowego Międzyszkolnego Konkursu Bibliotecznego: „Książka nas łączy” zorganizowanego przez dział Pedagogiczny Biblioteki Szkolnej Zespołu Szkół nr 2  i Starostwo Powiatowe w Kraśniku. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na rolę bibliotek jaką pełnią w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.  Z naszej szkoły nagrody otrzymały następujące osoby:
Alicja Garbacz uczennica kl. I b op. p. Agnieszka Dąbrowska (pr. plastyczna)
Gracjan Jamróz uczeń kl. IV a   op. P Teresa Jakubowska (pr. literacka)
Natalia Dzikowska ucz. kl. VII b op. p. Beata Kwaśniak (pr. plastyczna)
Gratulujemy.

Sukces w konkursie „Let’s play tenses”
24.04.2018r. uczniowie klasy VI a Kacper Gąbka i Karol Tokarzewski zajęli I miejsce w drużynowym konkursie z języka angielskiego „Let’s play tenses” organizowanym przez Szkołę Społeczną w Kraśniku Fabrycznym. Do konkursu przystąpiło sześć szkół z powiatu kraśnickiego. Pytania dotyczyły gramatyki języka angielskiego oraz wiedzy na temat rodziny królewskiej.
Gratulujemy zwycięzcom!
A.G.

 

MISTERIUM WIELKANOCNE
Młodzi aktorzy próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie: Dlaczego Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijan? Zabrali społeczność szkoły do Jerozolimy z czasów Jezusa, gdzie Mesjasz przeżył ostatnie chwile swojego życia na ziemi.
Wszyscy byliśmy świadkami spotkania Jezusa z Apostołami w Wielki Czwartek w Wieczerniku, gdzie Jezus umył uczniom nogi i ustanowił dwa sakramenty – Eucharystii i Kapłaństwa. Razem z Jezusem trwaliśmy na modlitwie w Ogrodzie Oliwnym, skąd Jezus został zabrany na śmierć krzyżową. Widzieliśmy, jak straże pilnowali grobu Jezusa, a także towarzyszyliśmy kobietom, które zmartwione szły wczesnym rankiem, by namaścić pogrzebane ciało Pana. Doświadczyliśmy również radości z faktu, że grób Jezusa jest już pusty. Aniołowie tę radosną nowinę przekazali zapłakanym niewiastom, a one zaniosły ją do Apostołów. Byliśmy świadkami, jak Piotr i Jan pobiegli do grobu, w którym były już tylko prześcieradła, w które zawijano zmarłych – Grób okazał się pusty. Jezus zmartwychwstał! Zabrzmiało radosne Alleluja! Jezus pokonał śmierć i otworzył nam bramy nieba! Usłyszeliśmy radosną wieść: „Jezus zmartwychwstał i żyje! Grób Jezusa stał się bramą do Krainy Życia, gdzie śmierć nie ma wstępu i gdzie Bóg żyje z wszystkimi, którzy chcą żyć z Nim, żyć na wieki wieków.” Dlatego właśnie chrześcijanie tak radośnie świętują pamiątkę zmartwychwstania Jezusa.
Na koniec młodzi artyści radośnie zaśpiewali i zatańczyli na chwałę Pana, dziękując Jezusowi za Jego Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie. s. E. 

Ogólnopolski Konkurs z Biologii pt. „Tajemnice Doktora Frankenstein'a”
12 marca 2018 roku 9 uczniów z klasy VII a i VII b wzięło udział w III edycji Konkursu Ogólnopolskiego z „Biologii” pt. „Tajemnice Doktora Frankenstein'a” organizowanego przez OLIMP SCHOOL w Łodzi. Uczniów do konkursu przygotowała oraz konkurs przeprowadziła p. Agnieszka Biegaj. Uczniowie ze strachem w oczach i podwyższonym poziomem adrenaliny rozwiązywali zadania dotyczące anatomii i fizjologii Istoty Frankensteina. Wyniki konkursu poznamy dopiero w kwietniu.

„Dzień Otwarty” w ZPO nr 1
W środę 6 marca 2018 roku w Zespole Placówek Oświatowych nr 1 zorganizowano „Dzień Otwarty” dla Rodziców i Dzieci, które we wrześniu rozpoczną naukę w klasie I. Organizatorzy chcieli pokazać dzieciom 5 i 6 letnim jak placówka wygląda od wewnątrz, co w niej ciekawego i w jaki sposób można spędzać tu swój czas. W murach Szkoły Podstawowej nr 1 uczy się już kolejne pokolenie mieszkańców Kraśnika. Życie szkoły nie ogranicza się jedynie do nauki i zajęć lekcyjnych. Uczniowie mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań i pasji. Dowodem na to były przygotowane atrakcje, które zaprezentowano w godzinach popołudniowych. Spotkanie rozpoczęła Dyrektor szkoły p. Krystyna Krotkiewicz, która serdecznie przywitała przybyłych gości. Rodzice i dzieci obejrzeli ciekawą część artystyczną pt. „Dziecięce marzenia, dziecięce fantazje, dziecięca radość”. Były tańce, piosenki, wiersze a także projekcje multimedialne. Na koniec spotkania rozdano nagrody i wyróżnienia za udział w konkursie plastycznym, który zorganizowano dla dzieci 5 i 6 letnich z kraśnickich przedszkoli. Organizatorzy dziękują wszystkim za udział i liczne przybycie.

 

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu na temat zdrowia i jego ochrony – Meditest.
W konkursie wzięło udział 14 uczniów z klas VII.
I miejsce, Grawerowany Dyplom Laureata oraz nagrodę książkową zdobyła Aleksandra Młynarczyk
III miejsce,  Dyplom Laureata oraz nagrodę książkową zdobyła Dominika Grabowska
IV miejsce, Dyplom Laureata oraz nagrodę książkową zdobyła Klaudia Kozieł
V miejsce, Dyplom Laureata oraz nagrodę książkową zdobyła Ada Aleksandrowicz
X  miejsce, Wyróżnienie oraz nagrodę książkową zdobyła
Natalia Dzikowska 


Pozostali uczestnicy konkursu:
Kaja Wierzchowiak
Kacper Kurczak
Wiktoria Sadowska
Weronika Zielińska
Oliwia Niedźwiedź
Oliwier Rydzewski
Maria Jasińska
Weronika Pąk
Wojciech Balawender  otrzymali dyplomy uznania za wzięcie udziału w konkursie.
Do konkursu uczniów przygotowała oraz konkurs przeprowadziła p. Agnieszka Biegaj

 

JASEŁKA MISYJNE „CAŁA ZIEMIO ŚPIEWAJ I TAŃCZ DLA JEZUSA”
21.12.2017 r. w Zespole Placówek Oświatowych Nr 1 uczniowie z klasy IV A, V A i V B pod kierunkiem s. Emmanueli Kalinowskiej, p. Beaty Kwaśniak i p. Marii Misiak przedstawili jasełka misyjne.
W klimat Bożego Narodzenia całą społeczność szkoły wprowadzili uczniowie klas pierwszych śpiewając piosenkę „Świeć gwiazdeczko”. Następnie byliśmy świadkami zwiastowania Maryi i Jej spotkania z ukochaną mamą - św. Anną. Razem z Józefem i Maryją przekonaliśmy się, jak bardzo zamknięte na potrzeby drugiego człowieka może być ludzkie serce.
Uczennica klasy VII Ada Aleksandrowicz poprzez piękny śpiew oraz mali aktorzy we wspaniałych strojach przenieśli nas do Betlejem – miejsca, gdzie narodził się Jezus. Do nędznej szopki szli trzej królowie, pasterze oraz przedstawiciele wszystkich kontynentów – Chinka z Japonką, Murzynki, Hawajki, Indianki. Drogę do Małego Jezusa wskazał im świetlisty znak podarowany przez spotkanego podczas długiej wędrówki anioła.
Młodzi Aktorzy cytując słowa Pisma Świętego przypomnieli nam wydarzenia tej najwspanialszej nocy, kiedy Bóg stał się Człowiekiem i przyszedł do wszystkich ludzi. Jak powiedział jeden z aniołów: „Każdy z nas może poczuć się zaproszony do Betlejem na urodziny Jezusa. Wystarczy tylko, że otworzy swoje serce dla innych i ofiaruje im swoją miłość.”
Wędrowcy z różnych kontynentów przed Świętą Rodziną złożyli swoje dary i oddali chwałę poprzez taniec, który zaprezentowali. Oni odkryli wielką prawdę, że Jezus przyszedł na świat, by narodzić się w każdym ludzkim sercu i choć to serce jest nędzną stajenką to Jezus przemienia je swą najświętszą ręką. Poprosili także, aby Małe Dziecię pobłogosławiło wszystkich ludzi na całym świecie!
Po Jasełkach został rozstrzygnięty szkolny konkurs „Gwiazdka Bożonarodzeniowa”. Pani Dyrektor Krystyna Krotkiewicz wręczyła nagrody laureatom:
W kategorii klasy I -III: I miejsce zdobyła Lena Lewandowska z kl. I B, II miejsce – Julia Zielińska z kl. III B, III miejsce – Marcel Wilk z kl. I B. Wyróżnienia otrzymali Anna Szwedo z kl. II i Amelia Misztal z kl. I B.
W kategorii klas starszych wygrali uczniowie z kl. V B: I miejsce – Anna Wilk, II miejsce – Oliwia Syroka, III miejsce – Klaudia Wójcicka. Wyróżnienia otrzymali Weronika Gozdalska i Wojciech Szwedo.
Jasełka w wykonaniu uczniów naszej szkoły mogli także zobaczyć wszyscy parafianie obecni w kościele Wniebowzięcia NMP w Kraśniku 6 stycznia 2018 r. w światowy dzień misyjny po Mszy św. o godz. 10 30.


 

KOLĘDNICY MISYJNI
Każdego roku w okresie świąt Bożego Narodzenia po polskich wioskach i miastach wędrują mali kolędnicy misyjni. Uczniowie naszej szkoły z klasy V A i V B razem z siostrą Emmanuelą również włączyli się w tą piękną akcję. W tym roku kolędnicy nawiedzając polskie rodziny śpiewali kolędy i przedstawiali scenkę misyjną ukazującą problemy z jakimi borykają się dzieci w Syrii i Libanie. Zebrane podczas kolędowania ofiary zostały przekazane na potrzeby dzieci z Syrii i Libanu.
Młodzi kolędnicy byli bardzo serdecznie przyjęci przez mieszkańców Kolonii Wyżnica - 28 grudnia i Suchyni 29 grudnia. Rodziny obdarowały dzieci także słodyczami, owocami i pysznym sokiem. Był to piękny czas dawania świadectwa naszej wiary, a także wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.
17 stycznia 2018 r. wszyscy kolędnicy misyjni z archidiecezji lubelskiej spotkali się na wspólnym świętowaniu w Lublinie w Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej. Uczestniczyli w uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Stanisława Budzika.
Kolędnicy z naszej szkoły otrzymali wyróżnienie w konkursie „Wspólnie budujemy dom dzieciom w Syrii i Libanie”. Gratulujemy!

„Noc w Szkole Podstawowej nr 1”
Z 8 na 9 grudnia 2017 r. w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 w Kraśniku uczniowie spędzili „Noc w szkole”. Klasy VII oraz Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami spotkali się o 20.00. Wieczór rozpoczął się od przygotowania miejsc noclegowych. Przyniesiono materace, rozłożono karimaty, koce, śpiwory, podusie i przytulanki. Nocne atrakcje rozpoczęły się od poszukiwania skarbu – uczniowie szukali go według instrukcji znajdujących się w kopertach. Należało wykonywać różne zadania. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnościami artystycznymi, sprawnościowymi i spostrzegawczymi. Wielkie uśmiechu widać było na twarzach, gdy skarbem okazały się cukierki. Następnie uczniowie przygotowywali kolację, ubierali choinkę oraz robili kolorowy łańcuch, którym przyozdobiono szkolny korytarz. Nie zabrakło również gier i zabaw sportowych na sali gimnastycznej. Po sportowych zmaganiach grali w gry stolikowe, a potem urządzili karaoke. Około 1.00 w szkole pogasły wszystkie światła i odbył się seans filmowy. Po maratonie filmowym zaczęły się przygotowania do spanka, czyli mycia, przebierania się w nocne stroje, wskakiwania do przytulnych śpiworów i tulenia się do milutkich przytulanek. Kilka minutek i młodsze dzieci już smacznie spały. Zmęczeni już starsi uczniowie również zasypiali. Byli i tacy, którzy chcieli sprawdzić czy wytrzymają do rana, rozmawiali bardzo długo w końcu o 4.00 słychać było tylko chrapanie… A rano pobudka? Oj ciężko, ciężko było niektórym wstać. Czekało pakowanie, sprzątanie i około 8:00 trzeba było opuścić szkołę. Teraz już wiemy, jak wygląda „Noc w szkole” i zapamiętamy ją na długo. Wszystkim bardzo się podobało!
Opiekunowie: Iwona Ptaszek, Barbara Żak, Sławomir Tyc, Marzena Nowak, Agnieszka Dziedzic
I.P.


Światowy Dzień Pluszowego Misia
„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”.
24 listopada 2017 r. w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu wszystkie misie i inni pluszowi przyjaciele dzieci, opuścili swoje zaciszne pokoiki i przybyli wraz z dziećmi do przedszkola i szkoły. Na korytarzach zrobiło się kolorowo i „misiowo". Pluszowe maskotki towarzyszyły swoim opiekunom w czasie przerw i na lekcjach. Głównym punktem obchodów „misiowego święta” było spotkanie zorganizowane przez świetlicę szkolną. Sala gimnastyczna zamieniła się w tym dniu w „Misiową Krainę”, gdzie dzieci miały okazję poznać historię narodzin pluszowego misia oraz ideę święta najpopularniejszej dziecięcej zabawki...
I.P.


 

„Każdy Chwat Sprząta Świat”
W dniu 21.11.2017 odbyło się uroczyste podsumowanie II etapu Powiatowego Programu Edukacji Ekologicznej 2016/2017 „Środowisko ponad wszystko”, podczas którego zostały ogłoszone wyniki konkursu „Każdy Chwat Sprząta Świat”. Szkoła Podstawowa Nr 1 w Kraśniku zdobyła wyróżnienie i nagrody książkowe.
A.B.

Meditest 2017
Dnia 17 listopada 2017 roku w Szkole Podstawowej Nr 1
w Kraśniku został przeprowadzony ogólnopolski konkurs wiedzy na temat zdrowia i jego higieny – MEDITEST organizowany przez Ogólnopolskie Centrum Edukacji w Warszawie.
Do konkursu przystąpiło 14 osób z klas VII, które przygotowywała
p. Agnieszka Biegaj. Wyniki konkursu będą znane dopiero w styczniu 2018 roku, uczniowie nie mogą się ich doczekać....
A.B.

 

„Książka nas łączy”
Pod takim hasłem obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji nasza biblioteka promowała książki i czytelnictwo przez piękne, kolorowe gazetki, wystawki książek i głośne czytanie wybranych utworów dzieciom z grup przedszkolnych oraz uczniom klas pierwszych. Czytelnicy uczestniczyli w konkursach plastycznych i literackich. Osoby nagrodzone i wyróżnione to:
I. „W magicznym świecie kota” dla klas I-III - konkurs plastyczny
Oliwia Kozyra kl. 1 a, Bartosz Gązwa kl. 1 b, Alicja Wójcikowska
kl. 1 b, Mateusz Rej kl. 2 a, Annalena Jamróz kl. 2 a, Paulina Kępowicz kl. 2 a, Wiktoria Garbacz kl. 3 a, Kacper Gurba kl. 3 a, Nadia Szczygieł kl. 3 a
II. ”Biblioteka moich marzeń” dla klas IV-V - konkurs literacki
Marcin Pielaszkiewicz kl. 5 b, Alessandro Garaguso kl. 5 a, Kacper Kiebasz kl. 4 b
III. „Logo biblioteki szkolnej” dla klas VI-VII - konkurs plastyczny
Analena Schwartz kl. 7 b, Kacper Gąbka kl. 6 a, Aleksander Nowak kl. 6 a
IV. Czytelnik miesiąca października
Klasy IV-VII: Karolina Kur kl. 5 a – 20 książek
Klasy I-III: Paulina Syroka kl. 3 a - 17 książek

Czytelnicy wybrali książkę miesiąca - „Harry Potter” i „Zaopiekuj się mną”. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy.
B.K.

KREATYWNIE
W dniu 07.11.2017 roku uczniowie uczęszczający do świetlicy podjęli kolejne twórcze działanie.
Tym razem wykonywaliśmy aniołki z gazy, które między innymi przeznaczone będą na nasz świąteczny kiermasz. Zajęcia prowadzone pod okiem wychowawcy świetlicy pani Agnieszki Dąbrowskiej miały na celu stymulowanie i rozwój wyobraźni twórczej uczniów, rozwój zdolności manualnych i konstrukcyjnych oraz umiejętności spostrzegawczości, pamięci i koncentracji uwagi. Jak każde zajęcia, które angażują dzieci do tego typu aktywności, spowodowały niesamowite emocje wśród uczniów i wywołały wiele radości.
Agnieszka D.

Wizyta w Banku klasy III a
23 października 2017 roku klasa III a wraz z wychowawczynią Panią A. Deleszek wybrała się do Banku Spółdzielczego Ziemi Kraśnickiej. Wycieczka ta była praktycznym podsumowaniem cyklu zajęć o tematyce przedsiębiorczości, bankowości i sposobach oszczędzania. Prezes i pracownicy banku przyjęli nas z ogromną życzliwością. Uczniowie mieli możliwość poznania pracy w banku "od kulis". Ciekawy wykład oraz zajęcia praktyczne były nowym doświadczeniem dla dzieci. Zwieńczeniem wizyty była rozmowa dzieci z Panem Prezesem, który udostępnił im swój fotel.
To była bardzo ciekawa wycieczka.
Agata D.

ŚWIĘTO SZKOŁY 2017

"Ojczyzna w sercach jedynie naszych ma życie i trwanie,
niechajże zawsze w obcej krainie serce twe polskim zostanie."
Maria Skłodowska-Curie

W piątek, 10 listopada 2017 roku miała miejsce w naszej szkole wielka uroczystość. Społeczność skupiona wokół "Jedynki" świętowała 50-lecie nadania szkole imienia Marii Skłodowskiej-Curie.
Obchody rozpoczęliśmy Mszą świętą z prośbą do Pana Boga o błogosławieństwo dla szkoły i całej społeczności z nią związanej.
O godz. 10:30 rozpoczęła się akademia w najstarszej szkole w mieście. Licznie zebrani goście - pan Eugeniusz Pelak wicekurator lubelski, przedstawicielka Biura Poselskiego pana Jarosława Stawiarskiego, ksiądz dziekan Jerzy Zamorski, pan Mirosław Włodarczyk burmistrz Kraśnika i pani Marzena Pomykalska pierwszy zastępca burmistrza, pan Jan Albiniak przewodniczący Rady Miasta wraz z radnymi Miasta Kraśnik, byli dyrektorzy i wicedyrektorzy "Jedynki"- pan Krzysztof Staruch i pani Halina Wilczek, pani Paulina Pęzioł przewodnicząca Rady Rodziców, dyrektorzy kraśnickich szkół, emerytowani nauczyciele, rodzice, uczniowie i pracujący obecnie pedagodzy – zostali powitani przez dyrektor szkoły panią Krystynę Krotkiewicz.
Delegacja uczniów złożyła wiązankę kwiatów przed popiersiem patronki szkoły. Zgromadzeni, z uwagą obejrzeli prezentację multimedialną "Z kart historii naszej szkoły" przygotowaną przez absolwentów "Jedynki" Marka Ćwiekę i Renatę Karpińską. Uczniowie klas III, IV i VI zaprezentowali scenkę "O ptakach i Ojczyźnie", a uczennica klasy III zagrała utwór "Mały Zygmuś". Uczniowie klas V i VII przybliżyli wszystkim postać Marii Skłodowskiej-Curie - patronki Szkoły Podstawowej nr 1 w Kraśniku. Po raz pierwszy w murach naszej szkoły zabrzmiał utwór przygotowany specjalnie na tę uroczystość - który stanie się hymnem szkoły - wykonany przez chór szkolny.
Wyjątkowego charakteru nabrał kolejny etap imprezy, którym było ślubowanie uczniów klas pierwszych przygotowanych przez wychowawczynie Renatę Góreczną i Jolantą Hys. Podczas uroczystości podsumowane zostały konkursy o patronce szkoły, a uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody. Występ kółka tanecznego uczniów klasy II zakończył obchody święta.
Część artystyczna wyglądała imponująco mając w tle wyjątkową dekorację. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe zakładki do książek opracowane przez pana Tomasza Banaka z Zakładów Poligraficznych AJG.
W przygotowanie święta zaangażowani byli wszyscy pracownicy szkoły, a nad całością imprezy czuwały panie Małgorzata Żelazna i Renata Karpińska.
Zaproszeni goście mogli podzielić się wrażeniami z uroczystości podczas poczęstunku i jeszcze raz przywołać wspomnienia zaglądając do szkolnych i klasowych kronik.
Dziękujemy Wszystkim, którzy zechcieli wraz z nami świętować 50. rocznicę nadania naszej szkole imienia.
GALERIA
R.K.


 

Pamiętamy o tych, którzy odeszli.
Jak co roku uczniowie pod opieką nauczycieli odwiedzili pobliski cmentarz. Dowodem naszej pamięci była wspólna modlitwa i zapalenie zniczy na grobach zmarłych nauczycieli, pracowników, których życie związane było z naszą szkołą. Warto wspominać tych, którzy tworzyli naszą historię.
B.K.

PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
W środę 25 października uczniowie klas I a i I b naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Uczniowie klas starszych wprowadzili swoich młodszych kolegów w świat książek inscenizacją  „Zaczarowany świat bajek” przygotowaną pod kierunkiem nauczycieli biblioteki i wychowawców świetlicy. Po krótkiej części artystycznej pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, że będą chętnie czytać i szanować książki, a pani dyrektor ogromnym ołówkiem dokonała pasowania każdego z uczniów. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało dyplom i zakładkę do książki. Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę, ponieważ tu przeżyje wspaniałe przygody w zaczarowanym świecie książek.
B.K.MISYJNY DZIEŃ W NASZEJ SZKOLE - SPOTKANIE Z SIOSTRĄ NORBERTĄ – MISJONARKĄ Z KAMERUNU
Każdego roku w październiku obchodzimy tydzień misyjny.
W naszej szkole 18 października gościliśmy siostrę misjonarkę Norbertę Beatę Banaszek – pasjonistkę, która pochodzi z Kraśnika. Siostra od 20 lat pracuje na misjach w Afryce w Kamerunie. Obecnie prowadzi tam żłobek Aniołów Stróżów.
Uczniowie z klas: I B, II A, III B, IV A i IV C mieli możliwość porozmawiać z siostrą misjonarką.
Siostra Norberta przyniosła ze sobą zdjęcia, na których dzieci mogły zobaczyć różne problemy z którymi borykają się mieszkańcy czarnego lądu. Nasi uczniowie zadawali siostrze wiele pytań dotyczących dzieci, szkoły, przyrody afrykańskiej, a szczególnie zwierząt, pracy misyjnej oraz mieszkańców Kamerunu, posiłków, chorób, warunków mieszkaniowych czarnoskórych dzieci.
Siostra Norberta przybliżyła uczniom problemy, z którymi borykają się dzieci w Kamerunie: brak dostępu do edukacji, bardzo skromne jedzenie, ciężka praca, długie trasy pokonywane na pieszo, brak rozrywek, zabawek, dostępu do fachowej pomocy medycznej. Opowiedziała również, jak wygląda edukacja afrykańskich dzieci. Klasy w Kamerunie są bardzo liczne, a dzieci w czasie zajęć bardzo grzeczne, ponieważ są surowo karane za niewłaściwe zachowanie czy spóźnianie się do szkoły. Dzieci w Kamerunie nie mają kolorowych przyborów szkolnych i tak dużej ilości książek, zabawek, pomocy naukowych, jak dzieci w Polsce. Lekcje tam trwają zdecydowanie dłużej, a dzieci nie mają czasu na przyjemności, ponieważ po szkole pomagają rodzicom w pracy, opiekują się młodszym rodzeństwem, pomagają w przygotowywaniu często jedynego w ciągu dnia posiłku. Pokonują także pieszo bardzo duże odległości. W szkole chodzą w jednakowych strojach.
Polska i Kamerun bardzo się różnią pod względem klimatycznym i kulturowym - zauważyły dzieci. Zaskoczeniem było dla nich noszenie ciężarów na głowie przez dorosłych i dzieci, motorki zamiast taksówek, jedzenie węży czy słodkich robaków, dwie pory roku – sucha i deszczowa, brak dostępu do wody, jedzenie liści, piaszczyste lub błotniste drogi, bliski kontakt człowieka z niebezpiecznymi zwierzętami (węże bananowce, skorpiony).
Spotkanie w każdej klasie zakończyło się małym konkursem wiedzy o Kamerunie. Najlepsi i najgrzeczniejsi uczniowie otrzymali od siostry Norberty pamiątki z Afryki.
Nie zabrakło również pamiątkowych fotografii.

s. Emanuella

PROGRAM WSPIERANIA RODZINY
W dniu 12.10 2017r zakończył się w naszej szkole Program Wspierania Rodziny. Program ten zakładał, że wsparcie skierowane będzie do całej rodziny, a nie wyłącznie do poszczególnych jej członków. Tylko taki rodzaj pomocy doprowadzić może bowiem do trwałych zmian w rodzinie i przeciwdziałania wyuczonej bezradności. Wsparcie rodziny ma służyć odbudowie i podtrzymywaniu umiejętności uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej i pełnieniu ról społecznych. Podstawą rozwiązywania problemów społecznych jest wsparcie rodziny w odbudowie prawidłowych relacji w rodzinie. Pomoc rodzinie powinna być w miarę wczesna i mieć charakter profilaktyczny. Priorytetem wspierania rodziny jest stworzenie jej odpowiednich warunków rozwoju przy wykorzystaniu jej własnych możliwości i zasobów, a nie wyręczanie w pełnieniu podstawowych funkcji. Celem głównym w/w Programu było: Wspieranie rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu swoich funkcji, a związanych z opieką, wychowaniem i skuteczną ochroną dzieci, jak i również profilaktyka środowiska lokalnego w zakresie promowania społecznie pożądanego modelu rodziny. Na zakończenie rodziny otrzymały dyplomy i drobne upominki. Dziękujemy wszystkim uczestnikom – prowadzące.
B.Ż.

Dyskoteka z okazji „Dnia Chłopaka”
Czwartego października 2017r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka z okazji „Dnia Chłopaka”. Uczestniczyli w niej uczniowie z klas 4-7. Zabawa poprzedzona była „Otrzęsinami” klas czwartych. Uczniowie i ich nowi wychowawcy dzielnie przebrnęli przez wszystkie próby i zostali przyjęci w poczet „braci samorządowej”. Wszyscy doskonale się bawili pod opieką swoich nauczycieli.
J.N.

MUFFINY DLA MICHAŁA!!!
To hasło Akcji Charytatywnej, którą przeprowadziła społeczność Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 w Kraśniku. Zbieraliśmy pieniądze na pokrycie kosztów leczenia ciężko chorego Michała Szota, ucznia Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kraśniku.
W ramach akcji nauczyciele, rodzice, dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 7 i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 przez 4 dni piekli MUFFINY, które można było kupić w naszej placówce od 3 października 2017 do 6 października 2017 roku. Prawdziwa… rozkosz dla podniebienia i łasuchów, więc chętnych do zakupu słodkości nie brakowało. Zebraliśmy już ok. 3682, 50.
Za wrażliwość otwierającą serce dla Michała, który potrzebuje pomocy!
Za bezinteresowną chęć czynienia dobra!
Za pomoc i życzliwość – DZIĘKUJEMY!
I.P.
 
 

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA
W dniu 28.09.2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Kraśniku uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji sprzątania świata odbywającej się pod hasłem „Każdy chwat sprząta świat”. Zbieraniu śmieci, które odbyło się na „zamczysku”, a uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie klas 4-7 towarzyszyły konkursy: - w klasach 1-3 na najładniejszy plakat, a w klasach 4-7 na wiersz o tematyce ekologicznej. Młodzież z klas 6-tych pod opieką pani Beaty Kwaśniak wykonali zabawki i ramki na zdjęcia z surowców wtórnych. Autorzy najciekawszych prac zostali nagrodzeni upominkami.
J.N.
 
 
 

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
5.09.2017 r. odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego, wybierano również opiekunów SU Po trwającej 2 tygodnie kampanii wyborczej, w czasie której kandydaci prezentowali się na plakatach rozwieszonych na holu II piętra. Wybrana została nowa 17 osobowa rada SU, oraz opiekunowie: p. Iwona Ptaszek i p. Jarosław Nieradko.
J.N.
 
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018
Rok szkolny 2017/2018 w tym roku rozpoczęliśmy 4 września