AKTUALNOŚCI

„Noc w Szkole Podstawowej nr 1”
Z 8 na 9 grudnia 2017 r. w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 w Kraśniku uczniowie spędzili „Noc w szkole”. Klasy VII oraz Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami spotkali się o 20.00. Wieczór rozpoczął się od przygotowania miejsc noclegowych. Przyniesiono materace, rozłożono karimaty, koce, śpiwory, podusie i przytulanki. Nocne atrakcje rozpoczęły się od poszukiwania skarbu – uczniowie szukali go według instrukcji znajdujących się w kopertach. Należało wykonywać różne zadania. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnościami artystycznymi, sprawnościowymi i spostrzegawczymi. Wielkie uśmiechu widać było na twarzach, gdy skarbem okazały się cukierki. Następnie uczniowie przygotowywali kolację, ubierali choinkę oraz robili kolorowy łańcuch, którym przyozdobiono szkolny korytarz. Nie zabrakło również gier i zabaw sportowych na sali gimnastycznej. Po sportowych zmaganiach grali w gry stolikowe, a potem urządzili karaoke. Około 1.00 w szkole pogasły wszystkie światła i odbył się seans filmowy. Po maratonie filmowym zaczęły się przygotowania do spanka, czyli mycia, przebierania się w nocne stroje, wskakiwania do przytulnych śpiworów i tulenia się do milutkich przytulanek. Kilka minutek i młodsze dzieci już smacznie spały. Zmęczeni już starsi uczniowie również zasypiali. Byli i tacy, którzy chcieli sprawdzić czy wytrzymają do rana, rozmawiali bardzo długo w końcu o 4.00 słychać było tylko chrapanie… A rano pobudka? Oj ciężko, ciężko było niektórym wstać. Czekało pakowanie, sprzątanie i około 8:00 trzeba było opuścić szkołę. Teraz już wiemy, jak wygląda „Noc w szkole” i zapamiętamy ją na długo. Wszystkim bardzo się podobało!
Opiekunowie: Iwona Ptaszek, Barbara Żak, Sławomir Tyc, Marzena Nowak, Agnieszka Dziedzic
I.P.


Światowy Dzień Pluszowego Misia
„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”.
24 listopada 2017 r. w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu wszystkie misie i inni pluszowi przyjaciele dzieci, opuścili swoje zaciszne pokoiki i przybyli wraz z dziećmi do przedszkola i szkoły. Na korytarzach zrobiło się kolorowo i „misiowo". Pluszowe maskotki towarzyszyły swoim opiekunom w czasie przerw i na lekcjach. Głównym punktem obchodów „misiowego święta” było spotkanie zorganizowane przez świetlicę szkolną. Sala gimnastyczna zamieniła się w tym dniu w „Misiową Krainę”, gdzie dzieci miały okazję poznać historię narodzin pluszowego misia oraz ideę święta najpopularniejszej dziecięcej zabawki...
I.P.


 

„Każdy Chwat Sprząta Świat”
W dniu 21.11.2017 odbyło się uroczyste podsumowanie II etapu Powiatowego Programu Edukacji Ekologicznej 2016/2017 „Środowisko ponad wszystko”, podczas którego zostały ogłoszone wyniki konkursu „Każdy Chwat Sprząta Świat”. Szkoła Podstawowa Nr 1 w Kraśniku zdobyła wyróżnienie i nagrody książkowe.
A.B.

Meditest 2017
Dnia 17 listopada 2017 roku w Szkole Podstawowej Nr 1
w Kraśniku został przeprowadzony ogólnopolski konkurs wiedzy na temat zdrowia i jego higieny – MEDITEST organizowany przez Ogólnopolskie Centrum Edukacji w Warszawie.
Do konkursu przystąpiło 14 osób z klas VII, które przygotowywała
p. Agnieszka Biegaj. Wyniki konkursu będą znane dopiero w styczniu 2018 roku, uczniowie nie mogą się ich doczekać....
A.B.

 

„Książka nas łączy”
Pod takim hasłem obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji nasza biblioteka promowała książki i czytelnictwo przez piękne, kolorowe gazetki, wystawki książek i głośne czytanie wybranych utworów dzieciom z grup przedszkolnych oraz uczniom klas pierwszych. Czytelnicy uczestniczyli w konkursach plastycznych i literackich. Osoby nagrodzone i wyróżnione to:
I. „W magicznym świecie kota” dla klas I-III - konkurs plastyczny
Oliwia Kozyra kl. 1 a, Bartosz Gązwa kl. 1 b, Alicja Wójcikowska
kl. 1 b, Mateusz Rej kl. 2 a, Annalena Jamróz kl. 2 a, Paulina Kępowicz kl. 2 a, Wiktoria Garbacz kl. 3 a, Kacper Gurba kl. 3 a, Nadia Szczygieł kl. 3 a
II. ”Biblioteka moich marzeń” dla klas IV-V - konkurs literacki
Marcin Pielaszkiewicz kl. 5 b, Alessandro Garaguso kl. 5 a, Kacper Kiebasz kl. 4 b
III. „Logo biblioteki szkolnej” dla klas VI-VII - konkurs plastyczny
Analena Schwartz kl. 7 b, Kacper Gąbka kl. 6 a, Aleksander Nowak kl. 6 a
IV. Czytelnik miesiąca października
Klasy IV-VII: Karolina Kur kl. 5 a – 20 książek
Klasy I-III: Paulina Syroka kl. 3 a - 17 książek

Czytelnicy wybrali książkę miesiąca - „Harry Potter” i „Zaopiekuj się mną”. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy.
B.K.

KREATYWNIE
W dniu 07.11.2017 roku uczniowie uczęszczający do świetlicy podjęli kolejne twórcze działanie.
Tym razem wykonywaliśmy aniołki z gazy, które między innymi przeznaczone będą na nasz świąteczny kiermasz. Zajęcia prowadzone pod okiem wychowawcy świetlicy pani Agnieszki Dąbrowskiej miały na celu stymulowanie i rozwój wyobraźni twórczej uczniów, rozwój zdolności manualnych i konstrukcyjnych oraz umiejętności spostrzegawczości, pamięci i koncentracji uwagi. Jak każde zajęcia, które angażują dzieci do tego typu aktywności, spowodowały niesamowite emocje wśród uczniów i wywołały wiele radości.
Agnieszka D.

Wizyta w Banku klasy III a
23 października 2017 roku klasa III a wraz z wychowawczynią Panią A. Deleszek wybrała się do Banku Spółdzielczego Ziemi Kraśnickiej. Wycieczka ta była praktycznym podsumowaniem cyklu zajęć o tematyce przedsiębiorczości, bankowości i sposobach oszczędzania. Prezes i pracownicy banku przyjęli nas z ogromną życzliwością. Uczniowie mieli możliwość poznania pracy w banku "od kulis". Ciekawy wykład oraz zajęcia praktyczne były nowym doświadczeniem dla dzieci. Zwieńczeniem wizyty była rozmowa dzieci z Panem Prezesem, który udostępnił im swój fotel.
To była bardzo ciekawa wycieczka.
Agata D.

ŚWIĘTO SZKOŁY 2017

"Ojczyzna w sercach jedynie naszych ma życie i trwanie,
niechajże zawsze w obcej krainie serce twe polskim zostanie."
Maria Skłodowska-Curie

W piątek, 10 listopada 2017 roku miała miejsce w naszej szkole wielka uroczystość. Społeczność skupiona wokół "Jedynki" świętowała 50-lecie nadania szkole imienia Marii Skłodowskiej-Curie.
Obchody rozpoczęliśmy Mszą świętą z prośbą do Pana Boga o błogosławieństwo dla szkoły i całej społeczności z nią związanej.
O godz. 10:30 rozpoczęła się akademia w najstarszej szkole w mieście. Licznie zebrani goście - pan Eugeniusz Pelak wicekurator lubelski, przedstawicielka Biura Poselskiego pana Jarosława Stawiarskiego, ksiądz dziekan Jerzy Zamorski, pan Mirosław Włodarczyk burmistrz Kraśnika i pani Marzena Pomykalska pierwszy zastępca burmistrza, pan Jan Albiniak przewodniczący Rady Miasta wraz z radnymi Miasta Kraśnik, byli dyrektorzy i wicedyrektorzy "Jedynki"- pan Krzysztof Staruch i pani Halina Wilczek, pani Paulina Pęzioł przewodnicząca Rady Rodziców, dyrektorzy kraśnickich szkół, emerytowani nauczyciele, rodzice, uczniowie i pracujący obecnie pedagodzy – zostali powitani przez dyrektor szkoły panią Krystynę Krotkiewicz.
Delegacja uczniów złożyła wiązankę kwiatów przed popiersiem patronki szkoły. Zgromadzeni, z uwagą obejrzeli prezentację multimedialną "Z kart historii naszej szkoły" przygotowaną przez absolwentów "Jedynki" Marka Ćwiekę i Renatę Karpińską. Uczniowie klas III, IV i VI zaprezentowali scenkę "O ptakach i Ojczyźnie", a uczennica klasy III zagrała utwór "Mały Zygmuś". Uczniowie klas V i VII przybliżyli wszystkim postać Marii Skłodowskiej-Curie - patronki Szkoły Podstawowej nr 1 w Kraśniku. Po raz pierwszy w murach naszej szkoły zabrzmiał utwór przygotowany specjalnie na tę uroczystość - który stanie się hymnem szkoły - wykonany przez chór szkolny.
Wyjątkowego charakteru nabrał kolejny etap imprezy, którym było ślubowanie uczniów klas pierwszych przygotowanych przez wychowawczynie Renatę Góreczną i Jolantą Hys. Podczas uroczystości podsumowane zostały konkursy o patronce szkoły, a uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody. Występ kółka tanecznego uczniów klasy II zakończył obchody święta.
Część artystyczna wyglądała imponująco mając w tle wyjątkową dekorację. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe zakładki do książek opracowane przez pana Tomasza Banaka z Zakładów Poligraficznych AJG.
W przygotowanie święta zaangażowani byli wszyscy pracownicy szkoły, a nad całością imprezy czuwały panie Małgorzata Żelazna i Renata Karpińska.
Zaproszeni goście mogli podzielić się wrażeniami z uroczystości podczas poczęstunku i jeszcze raz przywołać wspomnienia zaglądając do szkolnych i klasowych kronik.
Dziękujemy Wszystkim, którzy zechcieli wraz z nami świętować 50. rocznicę nadania naszej szkole imienia.
GALERIA
R.K.


 

Pamiętamy o tych, którzy odeszli.
Jak co roku uczniowie pod opieką nauczycieli odwiedzili pobliski cmentarz. Dowodem naszej pamięci była wspólna modlitwa i zapalenie zniczy na grobach zmarłych nauczycieli, pracowników, których życie związane było z naszą szkołą. Warto wspominać tych, którzy tworzyli naszą historię.
B.K.

PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
W środę 25 października uczniowie klas I a i I b naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Uczniowie klas starszych wprowadzili swoich młodszych kolegów w świat książek inscenizacją  „Zaczarowany świat bajek” przygotowaną pod kierunkiem nauczycieli biblioteki i wychowawców świetlicy. Po krótkiej części artystycznej pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, że będą chętnie czytać i szanować książki, a pani dyrektor ogromnym ołówkiem dokonała pasowania każdego z uczniów. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało dyplom i zakładkę do książki. Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę, ponieważ tu przeżyje wspaniałe przygody w zaczarowanym świecie książek.
B.K.MISYJNY DZIEŃ W NASZEJ SZKOLE - SPOTKANIE Z SIOSTRĄ NORBERTĄ – MISJONARKĄ Z KAMERUNU
Każdego roku w październiku obchodzimy tydzień misyjny.
W naszej szkole 18 października gościliśmy siostrę misjonarkę Norbertę Beatę Banaszek – pasjonistkę, która pochodzi z Kraśnika. Siostra od 20 lat pracuje na misjach w Afryce w Kamerunie. Obecnie prowadzi tam żłobek Aniołów Stróżów.
Uczniowie z klas: I B, II A, III B, IV A i IV C mieli możliwość porozmawiać z siostrą misjonarką.
Siostra Norberta przyniosła ze sobą zdjęcia, na których dzieci mogły zobaczyć różne problemy z którymi borykają się mieszkańcy czarnego lądu. Nasi uczniowie zadawali siostrze wiele pytań dotyczących dzieci, szkoły, przyrody afrykańskiej, a szczególnie zwierząt, pracy misyjnej oraz mieszkańców Kamerunu, posiłków, chorób, warunków mieszkaniowych czarnoskórych dzieci.
Siostra Norberta przybliżyła uczniom problemy, z którymi borykają się dzieci w Kamerunie: brak dostępu do edukacji, bardzo skromne jedzenie, ciężka praca, długie trasy pokonywane na pieszo, brak rozrywek, zabawek, dostępu do fachowej pomocy medycznej. Opowiedziała również, jak wygląda edukacja afrykańskich dzieci. Klasy w Kamerunie są bardzo liczne, a dzieci w czasie zajęć bardzo grzeczne, ponieważ są surowo karane za niewłaściwe zachowanie czy spóźnianie się do szkoły. Dzieci w Kamerunie nie mają kolorowych przyborów szkolnych i tak dużej ilości książek, zabawek, pomocy naukowych, jak dzieci w Polsce. Lekcje tam trwają zdecydowanie dłużej, a dzieci nie mają czasu na przyjemności, ponieważ po szkole pomagają rodzicom w pracy, opiekują się młodszym rodzeństwem, pomagają w przygotowywaniu często jedynego w ciągu dnia posiłku. Pokonują także pieszo bardzo duże odległości. W szkole chodzą w jednakowych strojach.
Polska i Kamerun bardzo się różnią pod względem klimatycznym i kulturowym - zauważyły dzieci. Zaskoczeniem było dla nich noszenie ciężarów na głowie przez dorosłych i dzieci, motorki zamiast taksówek, jedzenie węży czy słodkich robaków, dwie pory roku – sucha i deszczowa, brak dostępu do wody, jedzenie liści, piaszczyste lub błotniste drogi, bliski kontakt człowieka z niebezpiecznymi zwierzętami (węże bananowce, skorpiony).
Spotkanie w każdej klasie zakończyło się małym konkursem wiedzy o Kamerunie. Najlepsi i najgrzeczniejsi uczniowie otrzymali od siostry Norberty pamiątki z Afryki.
Nie zabrakło również pamiątkowych fotografii.

s. Emanuella

PROGRAM WSPIERANIA RODZINY
W dniu 12.10 2017r zakończył się w naszej szkole Program Wspierania Rodziny. Program ten zakładał, że wsparcie skierowane będzie do całej rodziny, a nie wyłącznie do poszczególnych jej członków. Tylko taki rodzaj pomocy doprowadzić może bowiem do trwałych zmian w rodzinie i przeciwdziałania wyuczonej bezradności. Wsparcie rodziny ma służyć odbudowie i podtrzymywaniu umiejętności uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej i pełnieniu ról społecznych. Podstawą rozwiązywania problemów społecznych jest wsparcie rodziny w odbudowie prawidłowych relacji w rodzinie. Pomoc rodzinie powinna być w miarę wczesna i mieć charakter profilaktyczny. Priorytetem wspierania rodziny jest stworzenie jej odpowiednich warunków rozwoju przy wykorzystaniu jej własnych możliwości i zasobów, a nie wyręczanie w pełnieniu podstawowych funkcji. Celem głównym w/w Programu było: Wspieranie rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu swoich funkcji, a związanych z opieką, wychowaniem i skuteczną ochroną dzieci, jak i również profilaktyka środowiska lokalnego w zakresie promowania społecznie pożądanego modelu rodziny. Na zakończenie rodziny otrzymały dyplomy i drobne upominki. Dziękujemy wszystkim uczestnikom – prowadzące.
B.Ż.

Dyskoteka z okazji „Dnia Chłopaka”
Czwartego października 2017r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka z okazji „Dnia Chłopaka”. Uczestniczyli w niej uczniowie z klas 4-7. Zabawa poprzedzona była „Otrzęsinami” klas czwartych. Uczniowie i ich nowi wychowawcy dzielnie przebrnęli przez wszystkie próby i zostali przyjęci w poczet „braci samorządowej”. Wszyscy doskonale się bawili pod opieką swoich nauczycieli.
J.N.

MUFFINY DLA MICHAŁA!!!
To hasło Akcji Charytatywnej, którą przeprowadziła społeczność Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 w Kraśniku. Zbieraliśmy pieniądze na pokrycie kosztów leczenia ciężko chorego Michała Szota, ucznia Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kraśniku.
W ramach akcji nauczyciele, rodzice, dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 7 i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 przez 4 dni piekli MUFFINY, które można było kupić w naszej placówce od 3 października 2017 do 6 października 2017 roku. Prawdziwa… rozkosz dla podniebienia i łasuchów, więc chętnych do zakupu słodkości nie brakowało. Zebraliśmy już ok. 3682, 50.
Za wrażliwość otwierającą serce dla Michała, który potrzebuje pomocy!
Za bezinteresowną chęć czynienia dobra!
Za pomoc i życzliwość – DZIĘKUJEMY!
I.P.
 
 

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA
W dniu 28.09.2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Kraśniku uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji sprzątania świata odbywającej się pod hasłem „Każdy chwat sprząta świat”. Zbieraniu śmieci, które odbyło się na „zamczysku”, a uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie klas 4-7 towarzyszyły konkursy: - w klasach 1-3 na najładniejszy plakat, a w klasach 4-7 na wiersz o tematyce ekologicznej. Młodzież z klas 6-tych pod opieką pani Beaty Kwaśniak wykonali zabawki i ramki na zdjęcia z surowców wtórnych. Autorzy najciekawszych prac zostali nagrodzeni upominkami.
J.N.
 
 
 

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
5.09.2017 r. odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego, wybierano również opiekunów SU Po trwającej 2 tygodnie kampanii wyborczej, w czasie której kandydaci prezentowali się na plakatach rozwieszonych na holu II piętra. Wybrana została nowa 17 osobowa rada SU, oraz opiekunowie: p. Iwona Ptaszek i p. Jarosław Nieradko.
J.N.
 
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018
Rok szkolny 2017/2018 w tym roku rozpoczęliśmy 4 września